Dolar 20,3936
Euro 21,9295
Altın 1.286,92
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Banka Kara Liste Sorgulama

17.06.2022
758
A+
A-
Banka Kara Liste Sorgulama

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Banka Kara Liste Sorgulama, bankalardan almış olduğunuz kredili ürünleri düzenli olarak ödemediğinizde yasal takip başlatılarak kara listeye alınırsınız. Bankalar müşterilerinin almış oldukları ürünlerdeki ödemeleri düzenli olarak ödeyip ödemediklerine çok dikkat etmektedirler. Bankadan almış olduğunuz krediyi zamanında ödememeniz ve devamlı aksatmanız durumunda kredi notunuz düşecek ve ilgili banka sizi defalarca arayacaktır.

Ancak kara listeye girmek için bunlardan daha fazlası lazım. Müşterinin Kara listeye girebilmesi için bazı kriterlerin oluşması gerekir. Örneklendirme gerekirse; 3 ay boyunca kredi borcunuzu üst üste ödenmemesi durumunda kara listeye girme ihtimaliniz olabilir. Tabi hal böyle olunca kara liste sorgulama yapmanız gerekebilir.

3 ay üst üste kredi ürününüzü ödememeniz durumunda, ilgili banka avukat aracılığıyla yasal takip başlatacaktır. Bu aşamada avukat sizi arayacak ve ödeme yapmanızı söyleyecek hatta tarafınıza ödeme emri de ulaşabilir. Bu aşamadan sonraki süreçte banka değil bankanın avukatı muhatabınız olacaktır.

Kara Listede Miyim, Nasıl Öğrenebilirim?

banka kara liste sorgulama
Banka Kara Liste Sorgulama

Bankalar, kredi verirken kişinin geçmiş döneme ait bankacılık işlemlerini dikkate alarak kredi verirler. Bunun için ise kredi notu önem arz etmekte olup Kredi Kayıt Bürosu tarafından bu işlemler kayıt altına alınır. Herkesin bir kredi notu bulunur ve Kara liste sorgulama bu şekilde yapılabilmektedir.

Kredi notunun yüksek seviyede olması, banka müşterisinin borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödediği anlamına gelir. Kredi notunun düşük olması ise borçların düzenli bir şekilde ödenmediği ya da hiç ödenmediğini, birden çok kredisinin bulunduğu veya borç sebebiyle yasal takip altında olduğunun belirtileridir.

Yasal takip başlatılmışsa kişinin kara listeye girdiği anlamına gelir. Mevcut kredi ya da kredi kartı borcunuzu 1-2 gün geciktirmeniz her ne kadar sadece kredi notunuzun düşmesine neden olsa da üst üste ödeme yapmamanız avukat aracılığıyla yasal takibe alınacağınız anlamına gelir. Kara listede miyim nasıl sorgularım? sorusunun cevabını vermeden önce kara listeye girmeye neden olan durumları inceleyelim.

  • Kredilerin düzensiz ödenmesi
  • Kredi borcunun 3 ay gecikmeye girmesi
  • Kredi kartı borcunun ödenmemesi
  • Kredi kartı borcunun 3 ay aksatılması

bu saymış olduğumuz durumlar yasal takip başlatılmasına neden olacak faktörler olarak bilinmektedir. Eğer yasal takibe alınmışsanız, sizi arayan avukatla görüşme sağlayarak mevcut borcun ne şekilde ödenebileceği konusunda bilgi almanızdır. Bankalar ve avukatlar mevcut borçların hızlı yoldan tahsil etmek isteyeceklerinden dolayı ödeme kolaylığı sağladıkları da görülmektedir.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama (Kırmızı Kalem)

Bankalara yapmış olduğunuz kredi başvurularınızın sonucu devamlı red olarak geliyorsa, bu durumda Merkez Bankası kara liste sorgulama yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz sorgulama neticesinde mevcut kredi notunuzun çok düşük olması ya da yasal takip başlatılan bir dosyanızın bulunması durumunda kara listeye alındığınıza dair alamet olacaktır.

Kara liste sorgulama yapmak isteyen kişiler genelde borcunu ödemediğinden dolayı araştırma yapmaktadır. 90 günlük belirtilen süre içerisinde üst üste borç ödeme yapılmaması halinde yasal takip başlatılır. Yasal takip başlatılmışsa, mevcut dosyanız banka tarafından tahsil edilebilmesi için avukata yönlendirir. Banka avukatı müşteriden belli bir süre boyunca borcu tahsil etmeye çalışır fakat borcun tahsil edilememesi durumunda hacze kadar gidebilir. Eğer borcunuzu ödemediniz ve yasal takip oluştuysa kara listeye otomatik olarak düşersiniz.

Kara liste sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için birden fazla alternatif yol bulunmaktadır. Bunlardan en pratik ve en fazla kullanılanı ise Findeks raporu almaktır. https://www.findeks.com/ sitesi üzerinden Findeks raporu oluşturabilir ve kredi notunuzun yanı sıra yasal takip olup olmadığınızı hatta hangi bankaya ne kadar borcunuz var ve ne hangi aylarda geciktirdiniz hepsini görüntüleyebilirsiniz. Mevcut Findek kredi notunuz 200-300 seviyelerinde ve yasal takip başlatılmışsa kara listeye girdiğiniz anlamına gelebilir. Fakat her kredi notu düşük olan kara listede diyemeyiz.

Kredi Notum 0, Kara Listede Miyim?

Kredi notunun 0 olması kara listede olduğunuz anlamına gelse de her zaman kara listede olduğunuz anlamını taşımaz. Kredi ya da kredi kartı kullanmayan kişilerin önceden hiçbir bankayla çalışmamış olması durumunda kredi notunun sıfır olması normal bir durumdur. Bu nedenle her kredi notu 0 olan kara listededir anlamına gelmez. Kredi notunuzu kontrol ettiniz ve notunuzun düşük olduğunu fark ettiyseniz, öncelik olarak avukat aracılığıyla yasal takibe alınan ödemeniz var mı onu kontrol etmelisiniz.

Yani ez cümle kredi notunuzun olması kesin olarak kara listede olduğunuz anlamına gelmez. Sıfır olmasına neden olan bir çok faktör olabilir. Bu nedenle kredi notunuzun sıfır olduğundan dolayı “Kara liste sorgulama” yapmanız gerekirse önce neden sıfır olduğunu bilmek gerekir. Bunun yerine diğer anlatmış olduğumuz yöntemlerden yola çıkarak deneme yapabilirsiniz.

E-Devlet TC Kimlik No ile Kara Liste Sorgulama

Devlete ait olan e-Devlet Kapısı sayesinde TC Kimlik No ile risk raporu oluşturabilmek mümkün. Bu sistem sayesinde geçmiş döneme ait yapmış olduğunuz bankacılık işlemleriyle ilgili risk raporu başvurusu yapabilirsiniz. Sorgulama sonrasında yasal takibe alınan dosya görmeniz durumunda büyük ihtimal kara listeye alındığınız manasına gelir.

Ayrıca SMS ile kara liste sorgulama yapmak isteyenler olmaktadır ancak şu an için böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak Findeks raporu SMS ile alabilir ve Findeks resmi web sitesi üzerinden yasal takip oluşturulan bir dosyanız var mı yokmu kontrol edebilirsiniz.

Kara Liste Sorgulama Yöntemleri

Kara liste sorgulama yöntemleri birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunların en başındaki yöntem ise yasal takip olup olmadığıdır. Çalışmış olduğunuz bankada bulunan kredi ya da kredi kartı ürünlerinin 90 gün boyunca ödenmemesi halinde banka tarafınızı bu süreçte devamlı arayarak ödeme yapmanızı söyler ancak buna rağmen ödeme yapmazsanız yasal takip süreci başlatılır. Yasal takibin başlamasıyla birlikte kara listeye düşmüş olursunuz.

Kara listeye düşen kişilerin farklı bankalar üzerindeki faaliyetleri de sekteye uğrar ve olumsuz etkilenir. Yapmış olduğunuz olumsuz ödemelerin hepsi sicilinize yansır KKB bürosu tarafından kayıt altına alınır. Bu kayıtlar 5 yıl boyunca silinmez. Ayrıca kara listeden çıkmak sandığınız kadar kolay değildir.

Kara liste sorgulama işlemleri için aşağıdaki yollardan birisini deneyebilirsiniz.

  • Findeks.com risk analizi raporu almak
  • Findeks not danışmanı hizmeti ile yasal takip işlemlerini sorgulamak
  • Merkez bankası ile kara liste sorgulama işlemleri
  • Bankalar ile görüşerek kara liste durumu öğrenme
  • E-Devlet Risk Analizi Raporu almak

Kara Listeden Çıkmak Mümkün Müdür?

Bankalar Eve Haciz Getirebilir mi?

Bankaya Borcu Olanın Evine Haciz Gelir Mi?

T.C. Kimlik Numarası ile İcra Dosyası Sorgulama

Kara Listeden Çıkmak Mümkün Müdür?

Kara listeden çıkmak için öncelikle mevcut borcunuzun tamamını ödemeniz gerektiğini bilmenizi isteriz. Eğer borçlar yüksek meblağlarda ve bunlar taksit olarak ödenecekse bu taksitlerin hiç bir şekilde sektirmeden ödenmesi gerekir. Diğer yandan yeni bir kredi başvurusu yapmamalısınız. Eğer yeni bir kredi başvurusu yaparsanız Merkez Bankası’nın gözündeki imajınızı değiştirecektir. Dolayısıyla sabır ve zaman içerisinde kara listeden çıkabilirsiniz. Kara listeden çıkabilmek için bloke teminatlı kredi kartı kullanabilir ve bu kredi kartına olan borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekir.

Banka Kara Liste Sorgulama adlı konumuzun sonuna geldik.

Bir önceki yazımız olan Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.