Dolar 20,5979
Euro 22,1065
Altın 1.297,71
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? 2022

11.04.2022
872
A+
A-
Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? 2022

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? 2022; Para hayatın gerçeği olup kağıt ve madeni olarak günlük hayatımızda kullandığımız şeylerden birisidir. Peki ya para yırtıksa bu durumda Banka yırtık parayı alır mı?, ATM’ler yırtık para alır mı? gibi insanlar merak etmektedir.

Bu konu hakkında eşiniz, dostunuz ya da çevrenizdeki herkes az çok bilgi sahibi olduğunu sanar ancak bu konuyla ilgili tam bilgiye sahip değildirler. Market, minibüs ya da farklı bir yerden alışveriş yaptığınızda yırtık para verebilirler ve bunu fark etmeyebilirsiniz ve bu gerçekten çok can sıkıcı olabilir. Para çokça el değiştirdiği için bu kadar aktif kullanılan bir nesnenin hasar görmemesi imkansız olur zaten. Bu nedenle her kullandığınız para bir gün tahrip olacak ve yırtılmaya müsaittir.

Bu nedenle insanlar ellerindeki yırtık paraları en hızlı şekilde elden çıkarmak isterler ve hangi banka yırtık para alıyor konusu merak edilmeye başlanır. Kamu bankalarından birisi olan Ziraat Bankası yırtık para değişimi yapıyor mu?, Yırtık para değişimi yapan bankalar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yırtık para mevzuatı nedir? tüm sorularınıza haberimizin devamında bulabilirsiniz.

E-Devlet Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 Para Yardım Başvuruları Hangileri ve Şartları

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı, Almaz Mı?

bankalar yırtık parayı alır mı? 2022
Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? 2022

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı, Almaz Mı? sorusuna cevap verecek olursak, evet bankalar yırtık parayı alırlar. Bankadan yapacağınız başvuru neticesinde elinizdeki yırtık parayı alıp yenisiyle değişimi yapılmaktadır. Fakat her yırtık para için bunu söylememiz yani paranın takasının yapıldığını söylememiz yanlış olur.

Yırtık paraların alımında bazı şartlar bulunmaktadır ve kamu kuruluşu olan Vakıf Bank, Halk Bankası ve Ziraat Bankaları yırtık para değişimi yapıyorlar.

Kamu kurumu dışındaki bazı özel bankalar da yırtık para değişimi yapmaktadır. Ancak bazı kişiler bankalara yırtık parayla başvurduklarında olumsuz sonuçlandığını da söylemek gerekir.

Yani bankanın işleyişi ve tutumu buradan önemli rol oynar. Özel bankalar yırtık parayla ilgili değişim yapmaktan kaçınarak Ziraat Bankasına yönlendirme yapmaktadır.

Ziraat Bankası Yırtık Para Değiştiriyor mu?

Ziraat Bankası Yırtık Para Değiştiriyor mu?, Paranın kirlenmiş olması, yazıları okunmayacak duruma gelmesi, boya sıçramış veya yırtılmış paralarla ilgili olarak değerleri tespit edilebildiği sürece para değişimi yapabilmektedir. Banka yırtık parayı alır mı? diye soruyorsanız evet Ziraat Bankası alır.

Ziraat bankasına yırtık paranın değişimiyle ilgili olarak yapmış olduğunuz başvuru neticesinde elinizdeki yırtık parayı alarak paranızın değerinde yeni bir parayı size teslim eder.

Eğer sizde elimdeki hasarlı parayı nasıl değiştirebilirim merak ediyorsanız, size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek yırtık para değişimi yapabilirsiniz.

Ancak yırtık para değiştirmek istediğinizde vezne görevlisi parayı değiştirmek istemezse banka müdürüyle görüşmek istediğinizi söylemeniz durumunda büyük ihtimalle elinizdeki yırtık paranın değişimini yapacaklardır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yırtık Para Değişimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yırtık Para Değişimi ile ilgili olarak şu şekilde sıralandırabiliriz;

 • Yırtık ya da hasar görmüş olan paranın değişimi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veya kamu bankalarına gidin
 • Para değişimi yapmak için vezne için sıra alarak sıranın size gelmesini bekleyin
 • Sıranız geldiğinde, veznedeki memura kimliğinizle birlikte yırtık parayı ibraz ederek değişim yapmak istediğinizi belirtin
 • Bankada görevli olan memur size bazı sorular sorabilir ve sorduğu soruların mantıklı cevabı olması halinde değişimizi yapabilecektir.

Merkez Bankası Yırtık Para Değişimi Yapar Mı?

Merkez Bankası Yırtık Para Değişimi Yapar Mı?, Banka yırtık parayı kabul eder mi? Evet yırtık parayı kabul eder. Sonuç itibariyle bütün bankalarda bulunan yırtık paralar sonuç itibariyle Merkez bankasına ibraz edilerek yenisiyle değişimi yapılmaktadır.

Normal bankalarla uğraşmak istemeyen kişiler direkt olarak Merkez Bankasının şubelerine giderek’te değişim talep edebilir. Burada en önemli şart ise, paranın yarsından fazlasının sağlam olması gerekmektedir.

ATM Yırtık Para Alır mı?

ATM Yırtık Para Alır mı? sorusuna net cevap olarak ucu yırtılmış bir parayı genel itibariyle ATM’ler almazlar. Peki yırtık parayı ne yapmanız gerekiyor?

Eğer paranız tam ve sadece bantlanmış bir paraysa ATM’ler bu parayı kabul etmektedir. İlk denemenizde başarısız olursanız bir kaç defa daha deneyin. Paranın yarısından fazlası olmaması durumunda bu paranın değişimini hiçbir yerden yapamazsınız ve bir değeri bulunmaz. Ancak paranın yarısı olması durumunda diğer yarısı yoksa, örnek 200 TL yarısı var ve diğer yarısı yok. Bu durumda banka parayı sizden alarak 200 TL olan paranızı 100 TL olarak size öder. Mevcut paranızın yarısından daha az yırtık olması durumunda tamamı ödenir.

Yırtık 20, 50, 100, 200 Para Değişimi Yapılıyor mu?

Yırtık 20, 50, 100, 200 Para Değişimi Yapılıyor mu? sorusundaki en önemli faktörlerden birisi paranın değeridir. Yani 200 TL yırtık para değiştirmek istediğinizde, banka görevlisi kişi parayı daha fazla inclemeye tabi tutacaktır. Yani 5 TL gibi bir banknot için bu kadar inceleme yapmazlar.

Elinizde bulunan paranın miktarının düşük olması durumunda bankalar sizi genellikler Ziraat Bankası ya da Merkez Bankasına yönlendirebilirler. Ancak paranın fazla olması ya da 20, 50, 100 ya da 200 TL’lik banknotların bulunması durumunda değişim yapılabilmektedir.

Yırtık Para Hangi Şartlarda Değiştirilmektedir?

Yırtık Para Hangi Şartlarda Değiştirilmektedir?, 1211 sayılı Kanunda açıkça değiştirilemeyeceği belirtilen paralar şu şekildedir;

 • Para çok fazla yıpranması
 • Paranın yanmış olması
 • 5 TL gibi düşük miktarda olan paralar (Bankalar uğraşmak istemez)
 • Yarısından fazlası eksik olan paralar
 • Paranın yüzeyinin ölçümü için kabarit cetveli kullanılır. (yatay ve dikey çizgilerle 100 parçaya ayrılmıştır)  
 • Kullanılan bu cetvel ölçümünde 50 kare bulunması aksi durumda değişim yapılmaz
 • Ziraat bankası haricindeki bankalar değişim için uğraşmak istemezler
 • Garanti, Akbank, Denizbank gibi özel bankalar oluşacak evrakla ilgili gider oluşması nedeniyle değişim yapmak istemezler ve Ziraat bankasına yönlendirme yaparlar.

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? 2022 konusunun sonuna geldik.

Sık Sorulan Sorular

Hangi Bankalar Yırtık Para Alırlar

Ziraat Bankası ve Merkez Bankası

ATM Yırtık Para Kabul Eder mi?

Ucu yırtık ve eksik olan paraları ATM’ler almaz

Merkez Bankası Yırtık Para Değiştiriyor mu?

Evet, Merkez bankası yarısı veya daha fazlası bulunan paraların değişimini yapar

Bir önceki yazımız olan Bağcılar Devlet Hastanesi Tahlil Sonucu Sorgulama başlıklı makalemizde bağcılar devlet hastanesi ve tahlil sonucu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.