Dolar 19,0713
Euro 20,5793
Altın 1.216,04
BİST 5.083,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Açık

Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

07.02.2022
976
A+
A-
Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Bebek aşı parası nasıl alınır? sorusuna cevap vermeden önce aşı parası nedir onu açıklayalım. Aşı parası ülkemizde devlet tarafından yapılan yardım türlerinden olup okul öncesi çocukların ileride sağlık sorunu yaşamaması için ailelere maddi olarak yardım yapılmaktadır.

Diğer ismiyle Şartlı sağlık yardımı olarak ta biline aşı parası yardımı ile ileride bebeklerde oluşabilecek hastalıklar ve bu hastalıklara bağlı olarak bulaşma riskini engellemek adına yeni doğan çocuklar için 6 yaşına kadar aşı parası ödenmektedir.

Her yardım türünden yararlanabilmek için bazı şartlar vardır ve aşı parası alabilmek içinde tek şart vardır. Devletin vermiş olduğu aşı parasından yararlanabilmek için 0-6 yaş arası bebeğin düzenli aşılarının yapılması ve sağlıklarının takip edilmiş olması gerekmektedir. Devletin vatandaşlara vermiş olduğu bu aşı parasının asıl amacı, 0-6 yaş arasındaki çocukların sağlıklı olmalarını sağlamak ve yakın takipte olmak adınadır.

E-Devlet Bloke Nasıl Kaldırılır?

Aşı Parası Nedir?

bebek aşı parası nasıl alınır? ne kadar?
Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Şartlı sağlık yardımı kapsamında aşı parası nedir diye merak edenler için 0-6 yaş arasındaki çocukların okul öncesi sağlık bakanlığı tarafından belirlenmiş olan aşıların çocukların sağlığı açısından yapılması ve bu aşıların yapılması durumunda ailelere maddi destek verilmesinden ibarettir.

Devlet tarafından verilen bu yardım ile çocukların sağlık giderlerinin karşılanması hedeflenmektedir. Aşı parasını alabilmek için aşıların tam yapılması ve çocuğun sağlık takibinin yapılması şartı bulunmaktadır.

Aşı Parası Ne Kadar?

bebek aşı parası nasıl alınır? ne kadar?
Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

0-6 yaş arası çocuklar için verilen ve şartlı sağlık yardımı olan aşı parası ne kadar sorusu her sene değişkenlik göstermektedir. Kız ya da erkek çocuk fark etmeksizin aylık 45 TL verilmektedir. Bu yardımdan yaralanabilmek için 0-72 ay arasında yani 6 yaşına kadar olan çocuklar için geçerlidir.

Aşı parası anneye verilen bir destek türüdür, anne olmaması halinde baba, eğer baba yoksa çocuğun bakımını üstlenmiş olan kişiye verilir.

Aşı Parası Nasıl Alınır?

Aşı parası nasıl alınır diye araştıran vatandaşlar için; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının maddi imkanı olmayan ailelere destek amaçlı verdiği bir yardım türüdür.

Aşı parasını alabilmek için hane içerisinde bulunan hiç bir yetişkin kişinin sosyal güvencesi olmaması gerekir. Aşı parası anneye verilen bir destek olup anne hayatta ise bir başkasına verilmez.

Aşı parasını alabilecek kişiler sırasıyla şu şekilde;

 • Anne (Hayattaysa)
 • Baba (Anne Hayatta değilse)
 • Çocuğa bakmakla yükümlü olan kişi (Anne ve Baba hayatta değilse)

Aşı Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Aşı Parası Başvurusu Nereye Yapılır? sorusunun cevabı oldukça basit. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na fiziki olarak giderek hayattaysa anne, değilse baba, eğer baba da hayatta değilse çocuğun bakımını üstlenen kişi başvuru yapabilir.

Başvuru yapacak kişilerin başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarını başvuru öncesinde öğrenip daha sonra başvuru yapmaları daha isabetli olacaktır.

Aşı Parası Şartları Nelerdir?

Şartlı sağlık yardımı olan aşı parasını almak isteyen vatandaşların aşı parasını alabilmek için aranan şartları yerine getirmiş olması gerekir. Öncelik olarak sizden istenen formu doğru ve istenildiği şekilde doldurmanız gerekir.

Aşı Parası Şartları

 • Hane halkından kimsenin sosyal güvencesinin bulunmaması gerekir
 • Doktor kontrollerinin düzenli olarak yapılması
 • ŞNT yardımı yaş aralığında olunması. Yani aşı yardımı alacak çocuğun 0-6 yaş arasında olması
 • Son olarak yukarıdaki şartlara uygun olunması durumunda, başvurunuzu yapmanız ve Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından onaylanması gerekmektedir.

Aşı Parası Başvuru Formu

Aşı parası başvuru formu doldurmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek burada kayıt işlemi oluşturmaları gerekir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ilk defa başvuru yapıyorsanız ” Hane Başvuru Kayıt Formu ” ” Sorgu Dilekçesi ” ve ” Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi ” gibi formları doldurarak yetkili kişiye teslim edebilirsiniz.

Ancak daha önceden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıt oluşturmuşsanız ” Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi ” ve dilekçeyle birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Aşı Parası Sorgulama

bebek aşı parası nasıl alınır? ne kadar?
Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

E-Devlet Aşı parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için e-Devlet uygulaması üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfası üzerinden aşı parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Aşı Parası İçin Hangi Numara Aranır?

Aşı parası için hangi numara aranır diye merak edenler için; Sosyal Yardım Hattı olan ALO 144 numarası üzerinden arama yaparak aşı parası sorgulamalarını yapabilirler.

Aşı Parası Ne Zaman Verilecek?

Aşı parası ne zaman verilecek diye soranlar ya da çocuk aşı parası ne zaman yatar şeklinde merak edenler için; Senenin tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır.

Kimlik numarasının son hanesine göre;

 • “0” olanlar ayın 24’ü
 • “2” olanlar ayın 25’inde
 • “4” olanlar ayın 26’sında
 • “6” olanlar ayın 27’sinde
 • “8” olanlar ayın 28’inde alabilirler.

Aşı parası ödemesi günü hafta sonu yani cumartesiye denk gelmesi halinde cuma günü ödemesi yapılır. Pazar gününe denk gelmesi durumunda ise ödemesi pazartesi günü yapılır.

Aşı Parası Nasıl Alabilirim?

Aşı parası nasıl alabilirim diye merak edenler için kısaca; Şartlı sağlık yardımı olan aşı parası olan devlet yardımından yararlanmak isteyen kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı olması ya da kayıt yaptırması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı olmayan vatandaşlara sosyal yardım yapılmaz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıt yaptıran kişilerin yukarıda saymış olduğumuz şartları taşıması durumunda aşı parası alabilirler.

Aşı Parası Kimlere Verilir?

Aşı parası kimlere verilir konusunda cevap aslında çok kolay. Aşı parası ilk olarak anneye verilmektedir ancak annenin hayatta olmaması durumunda babaya verilir. Eğer anne ve baba hayatta değilse, çocuğun bakımını üstlenmiş olan yetişkin bireye verilmektedir.

Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar? konusuyla ilgili aklınıza takılan başka sorular olması durumunda, makalemizin altında bulunan yorum kısmından sorularınızı bile iletebilirsiniz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.