Dolar 18,8197
Euro 20,3115
Altın 1.128,47
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Hafif Yağmurlu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru ve Sorgulama

12.02.2022
836
A+
A-
Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama; Marmara bölgesinde yer almakta olan ve büyükşehirlerimizden birisi olan Bursa ili ülkemizdeki nüfus bazlı en büyüklerden bir tanesidir. Pandemi sonrasında başlayan sorunlar ve günümüzde artan fiyatlar sonrasında belediyeler tarafından vatandaşlara maddi, gıda, kıyafet vs gibi bir çok yardım türünde bulundular ve bulunmaya de devam ediyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi muhtaç aileler için çalışma yapan belediyelerimizden bir tanesidir. Muhtaç olan ve dar gelirli ailelere yardım eden belediyemiz engelli vatandaşlarımıza da el uzatmaktadır. Bu yardım kolları gıda, erzak ya da durumuna göre maddi yardım olarak değişebilmektedir.

Maddi Yardım Yapan Dernek Vakıf ve Kurumlar

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

bursa büyükşehir belediyesi yardım başvuru ve sorgulama
Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yardımlara başvuru yapmak isteyenler E-başvuru ile internet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvurunuzu Bursa Belediyesi Online Sosyal Destek Başvuruları linkinden yapabilirsiniz.

Başvuru yapan vatandaşlar nakdi ya da maddi yardım talebinde bulunabilirler. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan yardımlar nelerdir, bu yardımlara nasıl başvurulur? sorularınızın cevabına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Yardımları Nelerdir

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, Bursa da yaşayan kent sakinlerinin pandemi dönemiyle sıkıntı yaşamalarından dolayı böyle günlerde vatandaşların yanında durarak birden fazla yardım türüyle muhtaç kişilere yardımcı olmaya çalışmıştır. İhtiyaç sahiplerine Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım ulaştırarak onların yanında olmuş olsa da yeni başvuruları her daim dikkate almaktadır. Bursa büyükşehir belediyesinden alabileceğiniz yardım türleri ise şu şekildedir;

 • Gıda Kolisi
 • Sıcak yemek
 • Nakdi yardım
 • Kira ödenek yardımı
 • Şehit ve Gazi ailelerine yapılan yardımlar
 • Bebekli ailelere bez ve mama yardımı
 • Hijyen ve temizlik malzemesi yardımları
 • Engelli vatandaş yardımları
 • Kimsesiz yaşlılara yapılan yardımlar ve bakım hizmeti
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları
 • Öğrencilere kırtasiye ve burs yardımları
 • Bayram yardımları

Yukarıdaki maddelerde de gördüğünüz üzere bir çok alanda yardım kampanyaları Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç ailelere ulaştırılmaktadır. Belediyenin resmi web sitesi üzerinde bulunan online sosyal yardım başvuru linkinden sizde ihtiyacınız olan başvuruyu yapabilirsiniz. Başvuru yapmanız sonrasında değerlendirmeye alınarak ihtiyaç sahibi olan kişilere belediye yetkilileri tarafından iletişim bilgilerinden ulaşılacaktır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurularında; muhtaç olan ve aylık geliri olmayan kişilerin yanı sıra sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar öncelik sırasındadır. Aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az geliri olan vatandaşlar başvuru yapabilirler.

Engelli yardım başvurusu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından her zaman destek sağlanan sosyal yardım türlerindendir. Pandemi döneminde bu yardımlar daha da hızlanmıştır. Bursa da yaşayan engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye türü ortopedik yardım araçlarını ücretsiz sağladığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra hastalıkları ya da engelleri yüzünden çalışamayan kişilere ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır.

Ayrıca eşi ile ayrılmış, dul kalmış birçok kadına, hem çocukları hem de kendileri için para desteği de sağlamıştır.

Temel ihtiyaç olan barınma ihtiyacını karşılayamayan vatandaşlara ise kira yardımı ve barınma desteği sağlanmıştır. Özellikle pandemi sürecinde hijyen temizliği ön plana alan Bursa Büyük Şehir Belediyesi barınma alanında da hatırı sayılır destekler sağlamıştır.

Bursa da yaşayan vatandaşlardan hastalık ya da farklı sebeplerden dolayı işini kaybetmiş olan kişilere süreci daha hızlı ve sorunsuz atlatabilmeleri açısından Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımlarını esirgememektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Faydalanabilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Faydalanabilir? sorusuna belediyenin resmi web sitesinden almış olduğumuz maddeleri aşağıda sıralıyoruz.

 • Hanede çalışan kişilerin olmaması
 • Asgari ücret seviyesinin altında 1/3 gelir seviyesine sahip olan kişiler
 • Asgari ücret geliri olsa dahi için hane halkının 6 ve üzerinde olması
 • Asgari ücret geliri olsa dahi ekstra tıbbi giderleri olması
 • Eşi vefat etmiş, eşi tarafından terk edilmiş, şiddet mağduru, eşi cezaevinde olan ve yeterli gelire sahip olmayan kadınlar,
 • 60 yaş üstü yalnız yaşayan birey olup yeterli gelire sahip olmayan kişiler,
 • Hastalık ya da göç gibi nedenlerle geçici süreli işsizlik yaşayan bireyler,

Sosyal destek hizmetlerinden faydalanırlar.

Sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin üzerine gayrimenkul sahibi olmaması gerekir. Üzerine Gayrimenkul/Araç olduğu tespit edilen kişilerin başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Tablet Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilkokul ve ortaöğretim arasında okuyan yavrularımıza ücretsiz tablet desteği sunmaktadır. Günümüzde uzaktan eğitiminde ne kadar önemli olabileceğini anladığımız bu günlerde EBA içeriklerini takip edebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan ortak çalışmayla birlikte öğrencilerimizin yanında olarak tablet desteği yapıldı. İnterneti olmayan muhtaç öğrencilere internet yardımı da yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi eğitim yardım başvurusu; ihtiyaç sahibi ve muhtaç olan kişilerin çocukları için bazı yardım türleri sağlamaktadır. Bu yardım türleri; kırtasiye yardımları, eğitim bursları ve tablet yardımları gibi türlerden olup, öğrenim hayatını sürdürebilmeleri açısından çok önemlidir. Özellikle pandemi dönemin de çocuklarımız okuldan uzak kalarak uzaktan eğitime geçtiler. Ancak interneti olmayan ya da tablet, bilgisayar gibi elektronik cihazı olmayacağından dolayı ihtiyaçlarına yönelik yardımlar sağlanmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle uzaktan eğitimde elektronik cihazların önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Online eğitim sürecinde öğrencilerin derslerine evden devam edebilmeleri için hem tablet hem de internet ihtiyaçlarının olduğu ortaya çıkmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi ücretsiz Tablet başvurularından faydalanmak isteyen kişilerin yardım başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirler. E-devlet, belediyenin sosyal yardım başvuru formu ve belediye binasından da tablet başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz tablet kampanyasından yararlanabilmek için başvuru yapan kişilerin bağlı bulundukları mahalle muhtarlığından adınıza fakirlik belgesi verilmesi gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sıcak Yemek

Bursa Büyükşehir Belediyesi sıcak yemek ile şehrin belirli noktalarında kurmuş olduğu aşevleriyle muhtaç ailelere ve evsizlere temel gıda olan yemek dağıtımı yapmaktadır. Hem aşevleri içerisinde hem de muhtaç kişilerin evlerine kadar teslim edilmektedir. 65 yaş üstü, engelli ve kronik hastalığı bulunan kişilere yemek yardımı yapılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda ve erzak yardımları ramazan ayı dışında da yapılan yardım türlerindendir. Muhtaç olan kişiler tespit edilerek yılın her ayında bu yardımlar ulaştırılmaktadır. Yardım paketi içeriklerinde genel itibariyle bir ailenin temel ihtiyacını karşılayabilecek tür ürünlerden oluşmaktadır. Düzenli olarak yapılan bu yardımlar her ay muhtaç ailelerin evlerine ulaştırılmaktadır.

Para ve Erzak Yardımı için Nereye Başvurulur?

KART16 Sosyal Yardım Kartı, Bursa Büyükşehir Belediyesi para yardımı alabileceğiniz belediye tarafından sizlere verilen bir yardım türüdür. Başvuruların yapılmasının ardından onaylanması halinde başvuru yapan kişi adına Vakıfbank’tan bir kart basılır ve bu kart banka aracılığıyla muhtaç kişiye ulaştırılır. Her ayın 10 ila 20. günleri arasında yeni limit eklenir ve kartın içerisinde kullanılmamış bakiye mevcutsa o bakiye bir sonraki aya aktarılır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart16 Başvurusu

Kart16 isimli para kartları, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilmiş vatandaşlara verilmektedir. Verilen bu kartlar da belediyenin belirlemiş olduğu limitler bulunmaktadır ve marketlerde kullanılabilmektedir.

Kart16 Kullanabileceğiniz alanlar;

 • Hijyen
 • Gıda (Market)
 • Temizlik ürünleri
 • Gündelik ihtiyaçlar

Bununla birlikte bu kartları kullanabileceğiniz anlaşmalı olan marketler mevcuttur ve bu marketlerden en önemlileri Bim ve Migros’tur. Kartlardaki limitler kişinin maddi durumuna ve ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Kart16 her ay içerisinde otomatik olarak yenilenip tanımlanmaktadır. Kart16’da verilen en düşük 200 TL limit olup 400 TL’ye kadar limit verilebilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kart16 Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin muhtaç aileler için sağlamış olduğu sosyal yardım kartıdır. Veilen bu kartlarda belirlenen limitler dahilinde anlaşmalı olan marketler aracılığıyla temel ve kişisel ihtiyaçlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kart16 ile anlaşmalı olunan bir çok büyük marketlerde alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kart16 başvuru yapmak isteyen vatandaşların https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linki üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmeleri mümkün. Diğer Kart15 ise Belediye ve Vakıfbank’ın işbirliğiyle ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

bursa büyükşehir belediyesi yardım başvuru ve sorgulama
Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama; Başvuru yapan vatandaşların yapmış oldukları başvuruların sonucunu ya da son durumunu öğrenmek istemeleri halinde, birden fazla sorgulama yapabilecekleri kanal mevcuttur. Bu seçeneklerden en kolay sorgulama yöntemi ise belediyenin resmi web sitesinde bulunan sorgulama alanı üzerindendir. Bursa Belediyesi Sosyal Destek Başvuru Sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

İlgili Link; https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Sorgulama.aspx

Diğer seçenekler; Belediye binasına gidilerek, e-devlet üzerinden de yapmış olduğunuz başvurularınızı sorgulayabilir ve başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Diğer bir kontrol edebileceğiniz kanallardan birisi ise, başvuru esnasında form üzerinde doldururken belirtmiş olduğunuz mail adresi üzerindendir. Mail adresinize başvurunuzla ilgili bilgilendirme içerikleri gelecektir. Son olarak ALO153 Çağrı Merkezi üzerinden de başvurularınızla ilgili soru ve sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası; belediyeye ait ve ulaşılabilir bir numara olan 444 16 00 çağrı merkezinden başvuruyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Başvuru öncesi ya da başvurunuzun durumuyla ilgili veya başvuru belgelerinin neler olduğunu bu numara üzerinden öğrenebilirsiniz. Diğer yandan Alo 153 çağrı merkezinden de başvuru sonucu ve başvuruyla ilgili detay alabilmeniz mümkün.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

bursa büyükşehir belediyesi yardım başvuru ve sorgulama
Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu formu; Muhtaç ailelere verilen sosyal yardımlardan istifade edebilmek adına belediyenin sizden istenen bilgileri hazırlamış oldukları form üzerinden eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmuş olmanız gerekmektedir. Online olarak Bursa sosyal yardım ön başvuru sayfasından ya da belediye binasına giderek oradan verilen formu doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruyu yapacak kişinin T.C. kimlik numarası, isim soyisim ve ikametgah bilgilerinin yanında bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca aylık geliriniz ve hane halkında kaç kişi var gibi bilgileride belediyeye bildirmeniz gerekir.

Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda inceleme yapılır ve onaylanan kişilere uygun olan yardım desteği sunulur. Verdiğiniz bilgilerin yanıltıcı ve doğru olmaması durumunda hukuki anlamda suç işlenmiş olur. Muhtaç olmadığı ve yanıltıcı yalan bilgi beyan ettiği tespit edilen kişilere cezai işlem uygulanabilir.

VEFA Sosyal Destek Hattı Bursa Telefon Numarası

Vefa Sosyal Destek hattı; Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve büyük projelerden bir tanesidir. Vefa sosyal destek hattı aracılığıyla 65 yaş ve üstü kişilere özel kurulmuş olup Bursa ile sınırlarında yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamasını için kurulmuştur. Özellikle pandemi döneminde çok yoğun bir şekilde hizmetini icra etmiştir. Vefa sosyal destek hattında çalışanlar gönüllü hizmet vermektedirler ve ihtiyaç sahiplerine en kısa süre içerisinde destek olmaya çalışmaktadırlar.

Bu hat üzerinden ilaç, gıda ya da kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektesiniz. Ayrıca belediye ve resmi kurumlarla ilgili işleri sizlerin adına gerçekleştirilmektedir. Ücretsiz olarak 65 yaş üstü, kronik hastalar için destek alabileceğiniz bu hat üzerinden ayrıca yaptığınız alışverişlerin ücretlerini de kapıda ödeme imkanınız bulunuyor. 112, 155 ve 156 numaralarından ulaşabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? Şartları Neler?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru ve Sorgulama ile ilgili konularda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Aklınıza takılan soru ve sorunlar için konu altından yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM