Dolar 19,0713
Euro 20,5793
Altın 1.216,04
BİST 5.083,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Açık

Devlet Yardımları ve Sosyal Yardımlar

18.02.2022
1.181
A+
A-
Devlet Yardımları ve Sosyal Yardımlar

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Devlet yardımları ve sosyal yardımlar devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmakta olan ciddi bir faaliyettir. Devlet yardımlarından kimler faydalanabilir ? Sosyal yardımlar nereden alınır ? sorularınızın cevabı haberimizde.

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler ile ilgili tüm merak ettiğiniz yardım türlerini kaleme aldık. Hadi hep beraber bu yardım türlerini inceleyelim.

Devlet Yardımları

Devletin ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara sundukları bir çok sosyal yardım türü mevcut olup bu yardım türlerini özenle seçip seçtik. Hangi kurum hangi yardımları yapıyor bunları başlıklar halinde aşağıdan inceleyebilirsiniz. 2022 Devlet yardımları hangileri diye soranlar için hadi hep beraber incelemeye başlayalım.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir ?

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar hakkında en çok hizmet yapan ve bilinen 3 önemli kurum bulunuyor. Bu kurumlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı ve Kızılay’dır. Bu kurumlar ve yapmış oldukları yardımların içeriklerini inceleyelim şimdide.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları Yardım Türleri

devlet yardımları ve sosyal yardımlar
Devlet Yardımları ve Sosyal Yardımlar

Sosyal yardım almak istendiğinde vatandaşlar tarafından en sık başvuru yapılan kurum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıdır. Bu nedenle devlet yardımları altında yapılmakta olan sosyal yardımlarla ilgili öncelik olarak vakıflara ve yardım türlerine değineceğiz. Bu yardım türleri sırasıyla şu şekildedir;

Kömür Yardımı

Sosyal yardımlaşma vakıflarının muhtaç olan ailelere yapmış olduğu yardım türlerinden biriside kömür yardımıdır. Bu yardımdan yararlanabilmek için yeşil kartlı olmanız yani muhtaç olduğunuzun belgeli olması gerekiyor. Toplamda 30 torba 750 KG olarak kömür yardımı yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı

Bir diğer yardım türü elektrik yardımıdır. Sosyal yardımlaşma vakfından elektrik yardımı alabilmeniz için vakıftan düzenli yardım alıyor olmanız gerekir. Sosyal yardımlaşma vakfı elektrik yardımı başvurusu şeklinde olmayıp vakıftan düzenli olarak maaş veya yardım alan vatandaşlara destek sağlanmaktadır.

1-2 kişilik haneler 75 KW 103 TL

3 kişilik haneler 100 KW 137,33 TL

4 kişilik haneler 125 KW 171 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 206TL

Çocuk Parası( Eğitim Yardımı)

Muhtaç olan ve ana okul, ilkokul yada liseye giden çocukların ailelerine yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların yeşil kartının olması zorunludur. Öğrenimini açıktan devam ettirenler bu kapsama dahil edilmemektedir.

 • İlk okul çağında olan kız çocuklarına 50 TL’den 60 TL’ye
 • İlk okul çağında olan erkek çocukları için, 45 TL’den 55 TL’ye
 • Ortaöğretim çağında olan kız çocukları için, 75 TL’den 90 TL’ye
 • Ortaöğretim çağında olan erkek çocuklar için, 55 TL’den 70 TL’ye

Çocuklar için eğitim yardımı adı altında yardım yapılmaktadır.

4-Aşı Parası

Aşı parası yeşil kartı bulunan muhtaç ailelerin yeni doğan çocukları olduğunda verilmektedir. Bu yardım çocuk okula başlayana kadar verilir.

 • Şartlı sağlık yardımı 45 TL’den 55 TL’ye
 • Şartlı gebelik yardımı 45 TL’den 100 TL’ye
 • Doğum yardımı 100 TL’den 150 TL’ye
 •  Lohusalık yardımı 45 TL’den 150 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 150 TL’den 215 TL’ye

Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

5-Dul Maaşı

Eşi ölmüş ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara devlet tarafından verilen bir sosyal yardımdır. Eşi vefat etmeden önce aralarında resmi nikah olma şartı vardır. Dul Maaşı başvurusu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılmakta olup, başvurusu onaylananlar için ayda 500 TL, 2 ayda bir 1.000 TL yardım yapılmaktadır.

E-Devlet üzerinden Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi için bu linke tıklayın; https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi

6-Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı )

Devlet tarafından 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara destek olması açısından sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla verilen maaştır. 2022 yılı yaşlılık maaşı 1296 TL olmuştur.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? Şartları Neler?

7-Engelli Maaşı 

Engeli bulunan ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara sosyal yardım olarak sağlanan maaş türüdür. Devlet kurumu olan sosyal yardımlaşma vakfı aracılığıyla başvurular alınıp inceleme sonrasında onaylanan kişilere maaşlar verilmektedir. Başvuru yapacak ve maaş hak edecek kişide minimum %40 engelli raporu şartı aranır.

2022 yılında geçerli engelli maaşı;

18 yaş ve üstünde olan %40-%69 arasında engeli bulunan vatandaşlara 865,81 TL

18 yaş ve üstünde olan %70 arasında engeli bulunan vatandaşlara 1,298,20 TL

18 yaşın altında bulunan engelli kardeşlerimiz için ise 18 yaş altı engelli yakın aylığı olarak bilinen ödenek verilir. 2022 yılı 18 yaş altı engelli aylığı 865 TL‘dir.

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

8-Öksüz Yetim Aylığı

18 yaş altında olan ve muhtaç kalan, annesi ve babası vefat etmiş olan kişilere devlet tarafından verilen

Fakir ailelere devlet yardımlardan birisi de anne yada babası vefat etmiş 18 yaş altı çocuklara verilen yetim Aylığıdır.

Öksüz yetim maaşı ne kadar 2022 yılı için araştırma yapan pek çok kişi bulunuyor. Devlet tarafından verilen bu maaş çocuk başına 300 TL olup iki ayda bir 600 TL olarak verilmektedir.

Buna göre 18 yaş altında yaşayan han içerisinde 4 çocuk bulunması halinde 2 ayda bir yapılacak yardım neticesinde 2400 TL olarak verilecektir. Çocuk sayısında sınırlama olmayıp kaç çocuk varsa ona göre hesaplama yapılarak ödeme yapılır.

9-Asker Ailesi Maaşı

İhtiyaç sahibi olan muhtaç ailelerin eşi veya oğlu askere gitmesi durumunda asker ailesine devlet tarafından yardım yapılır. 2022 yılı asker ailesi yardımı 500 TL olarak verilir ve 2 ayda bir 1.000 TL’dir.

10-Tüberküloz Ve SSPE Maaşı

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından Tüberküloz ve SSPE hastası olan vatandaşlara yapılan sosyal yardım türüdür. 2022 yılı Tüberküloz Ve SSPE Maaşı 2,345 TL‘dir.

11-Silikozis Aylığı

Meslek hastalığı olarak bilinen ve ciğerlerde oluşan bir hastalık olan Silikozis hastalarına devlet tarafından verilen bir ödenektir. Sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla yapılan başvuruların onaylanması sonrasında, 2022 yılında geçerli olmak üzere verilen maaşlar şu şekildedir;

%15 ile %34 arası hafif Silikozis hastalığı bulunan kişilere 1,712,23 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında orta Silikozis hastalığı bulunan kişilere 1,965,41 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis hastalığı bulunan kişilere ise 2,382,45 TL ödeme yapılmaktadır.

12-SUY Yardımı

SUY yardımı isim olarak çok fazla duyulmamış olsa da, ülkemize sığınan ve gerekli şartları taşıyan yabancı uyruklu kişilere kişi başı olarak 200 TL yardım verilmektedir.

13-Nakdi Yardım

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla özellikle pandemi döneminde işsiz kalan, muhtaç olan kişilere ve ailelere maddi yardım yaptı. Maddi yardımlar belli zamanlarda yapılıyor olsa da özel zamanlarda da yapılabilmektedir.

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar diye araştıran ve bu yardımlardan yararlanmak isteyen bir çok vatandaş var.

Maddi Yardım Yapan Dernek Vakıf ve Kurumlar

Kaymakamlık para yardımı dilekçesi oluşturarak kaymakamlıklardan da başvuru yapabilirsiniz. Devlet yardımı başvurusu yapan tüm vatandaşların başvurularını ön incelemeye tabi tutar ve bu inceleme sonrasında gerçek ihtiyaç sahipleri evlerinde ziyaret edilerek sonrasında ne kadar maddi yardım yapılacağı heyet tarafından kararlaştırılır. Maddi yardım başvurusunda inceleme sonrasında onaylayacak ve son söz vakıf mütevelli heyetindedir.

14-Kira Yardımı

Muhtaç olan ve ay sonunu getirmekte zorlanan ailelere kira yardım desteği sağlanmaktadır. Devletten kira yardımı

Ayrıca nakdi yardım başlığı altında değerlendirilecek diğer bir yardım ise kira yardımıdır. Devletten kira yardımı almak isteyenler sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunabilirler. Diğer yandan kaymakamlık kira yardımı başvurusu yapacak kişilerinde geçim zorluğu çekmesi ya da evleri oturulacak durumda olmaması halinde başvurularını kaymakamlık üzerinden gerçekleştirebilirler.

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Verdiği Yardımlar

Devletin kurumlarından bir diğer önemli kurumu ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığıdır. Sosyal yardımlaşma vakıfları gibi ciddi bir şekilde muhtaç vatandaşlara yardım ulaştırmaktadır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından yapılan yardımlar şu şekildedir;

1-Evde Bakım Maaşı ( Bakıcı Maaşı )

Engeli bulunan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede olan vatandaşlarımız için verilen bir ödenektir. Engelli vatandaşımızın almış olduğu raporda ”Tam Bağımlı” ifadesi bulunması durumunda 2022 yılında geçerli olacak şekilde 2,534 TL maaş verilir.

2-SED Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı olarak çokça ismini duyduğumuz bir yardım türüdür. Muhtaç olan ailelerin çocuklarına Aile ve sosyal politikalar bakanlığı öğrenci yardımı olarak vermektedir. SED yardımı şu an için 1,649 TL olarak verilmektedir. Bu çocuklara 1,649 TL bağlanmaktadır.

3-Doğum Yardımı

Sorunsuz yani canlı olarak gerçekleştirilen doğumlar için 15.05.2015 tarihinden sonrasını kapsayacak şekilde anne veya babaya yapılan yardım türüdür.

Doğum Yardım Parası;

İlk çocuk için 300 TL
İkinci çocuk için 400 TL
Üç ve daha fazla çocuk için 600 TL

şeklinde ödenek sağlanmaktadır. Yapılan bu yardım tek sefer için geçerlidir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu için fiziki olaraktan gidip başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

4-Çoklu Doğum Yardımları

0-2 yaş arasındaki çocuklara yapılan yardım türüdür. Çoklu doğum olması halinde ve muhtaç olan ailelere verilen bu sosyal yardımla aylık olarak 215 TL ödenek verilmektedir.

Kızılay

devlet yardımları ve sosyal yardımlar
Devlet Yardımları ve Sosyal Yardımlar

Devlete ait olan önemli kurumlardan ve yazımıza son bahsi geçen kurum Kızılay’dır. Özellikle sel ve afet gibi durumlarda aktif olarak yardım ulaştırmaktadır. Kızılay’dan ayrıca muhtaç olan ailelere gıda ve maddi yardım yapılabilmektedir. Başvuru ve daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Devlet Yardımları ve Sosyal Yardımlar’la ilgili detaylı bilgi aktarmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Engelli Maaşı Neden Kesilir? başlıklı makalemizde engelli, engelli maaşı ve Engelli maaşı kesilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Merhaba

  Güzel bir yazı paylaşmışsınız, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda başvuru yapacağım.

 2. Filiz dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler, bende bu konuyu arıyordum

 3. Ahmet dedi ki:

  İstanbul’da yaşıyorum ve yardım arıyorum, yardım yapabilecekler var mı?

 4. Karma Kerem dedi ki:

  Güncel paylaşım için teşekkürler. Maddi yardım için sanırım öncelikle sosyal yardımlar müdürlüğüne üye olmak gerekiyor.

 5. Berrin dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederim. Sitenizde daha farklı yardımlarla ilgili konular var mı?

 6. Deniz dedi ki:

  Devlet yardımları için bir çok başvuru yaptım ancak sosyal müdürlüğe kayıt olmamız gerekiyor sanırım. Borç para verebilecek var mı?