Dolar 19,0713
Euro 20,5793
Altın 1.216,04
BİST 5.083,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Açık

Dul Maaşı Neden Kesilir? Kesilme Nedenleri

06.06.2022
610
A+
A-
Dul Maaşı Neden Kesilir? Kesilme Nedenleri

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Dul Maaşı Neden Kesilir? Kesilme Nedenleri ile ilgili merak ettiklerinizle ilgili Dul maaşı başvurusu nasıl yapılır, dul maaşı başvuru sorgulama, dul maaşı başvurusu telefon numarası, dul maaşı kimlere verilir, dul maaşı başvuru şartları, dul maaşı başvurusu için gerekli belgeler, dul maaşı hangi durumlarda kesilir, dul ve yetim maaşı hangi bankadan alınır, dul maaşı ne kadar, boşanan kadın dul maaşı alabilir mi sorularınıza ve daha fazla merak ettikleriniz için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Dul Maaşı Neden Kesilir?

Hayatı sona eren ve ölen vatandaşın eşine devlet tarafından dul maaşı verilir. Ancak dul maaşı alabilmek için bazı şartlar ve kriterleri taşıyor olmanız gerekir. Devlet dul maaşı sayesinde geride kalan kişinin hayatını idame ettirebilmesini sağlaması için bu konuda destek sağlamaktadır.

Ölen ve sigortalı olan kişinin eşine dul maaşı bağlanmakla birlikte geride kalan çocukları içinde yine devlet tarafından yetim aylığı verilmektedir. Bu yardımlarla geride kalan eş ve çocuklar başkasına muhtaç olmaktan kurtulurlar. Fakat Dul Maaşı herkesin alabileceği bir maaş değildir. Mevzuatta belirlenmiş olan şartları taşıyan kişilere dul maaşı bağlanabileceği gibi bazı durumlarda da dul maaşı kesilir. Buraya kadar dul maaşı neden kesilir sorusuna cevap vermiş olsak ta haberimizin devamında daha fazla detaya yer verdik.

Dul Maaşı Nedir? Kimlere Verilir?

Dul maaşı, ölüm aylığının bir türüdür ve ölen kişinin eşine maaş olarak verilir. Buna ek olarak vefat eden vatandaşın eşine maaş bağlandığı gibi anne baba ve çocuklarına da maaş verilmektedir. Ölen sigortalı kişinin anne baba ve evlatlarına yetim aylığı bağlanır.

Dul maaşı ne kadar verilir? sorusunun cevabı ise değişkendir. Vefat eden vatandaşın sigortalılık statüsüne göre dul maaşı değişebileceği gibi çocuk sayısına göre de değişmektedir. Dul maaşı ölen kişinin eşinin başvurusunun onaylanmasıyla birlikte verilmektedir.

Ölen vatandaşın kız ve erkek ayrımı olmadan yetim aylığı bağlanmaktadır. Ancak kız çocuklarının evlilik yapması halinde yetim aylığı kesilir. Erkek çocukları için öğrenim görmemesi durumunda 18, lise öğrenimi 20, üniversite öğreniminde ise 25 yaşına kadar yetim aylığı maaşı verilir.

%60 oranında engeli bulunan kız ve erkek çocuklarına da devlet tarafından yetim aylığı bağlanmaktadır. Malul olan çocuklar da ise evlilik yapmaları durumunda yetim aylığı kesilmez fakat sigortalı bir işe başlamaları halinde engel oranı %60’ın altına düşerse aldıkları aylık kesilir.

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul maaşı başvurusu yapmak için 3 farklı alternatif yol bulunmakta. Birincisi dul ve yetim aylığı başvurusu yapmak isteyen kişilerin SGK il ya da ilçe müdürlüklerine fiziki olarak direkt giderek başvurularını tamamlayabilirler. Başvuru aşamasında istenen evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir.

İkinci başvuru yöntemi ise e-Devlet dul maaşı başvurusudur. E-Devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linki üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Son başvuru yöntemi ise emekli sandığına kayıtlı olan kişilerin yakınlarını ilgilendirmektedir. Ölen kişinin yakınları vefat eden vatandaşın emekli sandığına kayıtlı olması durumunda, sizden istenen belgeleri posta yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Sizden istenecek belge ve dökümanları Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi no:7 Sıhhiye/ANKARA adresine postalayabilirsiniz.

Dul Maaşı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden dul maaşı başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaparak başvurunuzun aşamasını SGK tarafından onaylanıp onaylanmadığını kolay bir şekilde kontrol etmeniz mümkün.

E-Devlet üzerinden kontrol edebileceğiniz gibi ALO 170 SGK Çalışma Hayatı ve İletişim Merkezi’ni arayarak ta detaylı bilgi sahibi olabilmeniz mümkün.

Diğer bir sorgulama yöntemi ise SGK il ya da ilçe müdürlüğünü arayarak başvuru sonucunuzla ilgili detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca SGK’nın resmi web sitesini ziyaret ederek duş maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

Dul Maaşı Başvurusu Telefon Numarası

ALO 170 SGK Çalışma Hayatı ve İletişim Merkezi sayesinde dul maaşı ile ilgili detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca dul maaşı için hangi belgeler lazım bunu da yine bu çağrı merkezi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Dul Maaşı Başvuru Formu 2022

Dul maaşı başvuru formu doldurmanız gereken bir formdur. Bu form üzerinde sizden istenen kişisel bilgi alanları doldurulması gerekmektedir. Başvuru sahibinden istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekiyor.

Başvuru formunu doldururken, dul maaşı ve yetim aylığı almaya hak sahibi olmayan ve formda yalan beyan doldurulması halinde SGK tarafından tespiti yapılarak ilgili başvuru sahibine cezai işlem uygulanabilmektedir.

Formu doldurarak dul maaşının onaylanması ve daha sonrasında yalan beyanda bulunulduğu tespit edilmesi halinde dul maaşı kesilir ve o güne kadar alınan dul maaşı aylığı faiziyle birlikte kişiden alınır. Yapılan bu usulsüzlükle diğer vatandaşların hakkına girilmiş olur ve ödenen miktarın geri ödenmemesi halinde kişi mahkemeye verilir. Burada da dul maaşı neden kesilir sorusuna yukarıda vermiş olduğumuz cevaba ek bilgi eklemiş olduk.

Dul Maaşı Başvuru Şartları 2022

Dul ve yetim aylığı başvurusu gerçekleştirebilmek için aranan şartlar şu şekildedir;

 • Vefat eden kişinin malullük, yaşlılık ya da ölüm sigorta priminin minimum olarak 1800 gün bildirmiş olması,
 • Ölen kişinin 4/1 (A) sigorta statüsünde tüm borçlanma süresinin harici minimum 5 yıl sigorta ve toplam 900 gün malullük, yaşlılık veya ölüm sigortalarının bildirilmiş olması,

Dul Maaşı ve Yetim aylığına ek olarak;

 • Vazife mamullüğü, yaşlılık ya da malullük aylığı bağlanması veya bu aylıkları almaya hak kazanmış fakat işlemleri tamamlanmadan vefat eden,
 • Vazife malullüğü, yaşlılık veya malullük aylığının işe girmesi nedeniyle kesintiye uğraması ve sonrasında ölmesi halinde akrabaları yazılı olarak dilekçeyle başvurabilirler.

Dul Maaşı Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler 2022

Dul ve yetim aylığı başvurusu için gerekli belgeler;

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi
 • Ölüm aylığı başvuru formu
 • En az %60 engel oranına sahip engelliler için engelli raporu
 • Vasi atananlar için vasi ilamı
 • Erkek çocukların yetim aylığı için öğrenci belgesi

Dul Maaşının Neden Kesilir? Hangi Durumlarda Kesilir?

Ölen vatandaşın vefat etmesi durumunda eşine bağlanan dul maaşı bazı hallerde kesintiye uğrar. Dul maaşının kesilme nedenleri;

 • Maaş alan kişinin evlenmesi
 • Maaş alan kişinin T.C. vatandaşlığından çıkması ya da çıkarılması

Harp mamulü bir kişiyle evlenilmesi halinde ise dul maaşı kesilmez. Evlenen kişinin yeniden boşanması durumunda ise tekrar başvuru yaparak dul maaşı alabilir. Dul maaşı neden kesilir sorusunun cevabı aslında görüldüğü üzere bir kaç sebepten olabilmekte.

Dul ve Yetim Maaşını Hangi Bankalar Veriyor?

Dul ve yetim maaşı bağlandığında ilk olarak Ziraat Bankası üzerinden yatırılmaktadır. Sonraki aşamada ise dul maaşı PTT hesabına yatmaktadır. Çevrenizde bulunan en yakın PTT şubesinden dul maaşınızı çekebilirsiniz.

Sitemizde daha önce paylaştığımız Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi ilginizi çekebilir diye düşündük.

Dul Maaşı Ne Kadar 2022

Dul maaşı her sene farklılık göstermekte olup 2022 dul ve yetim aylığı minimum 627 TL olurken, en yüksek aylık da 15.055 TL oldu. Buradaki miktar değişikliği ise sigorta statüsüne göre alacağı maaş değişmektedir. Ölen kişinin SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı bu kollardan hangisine bağlıysa buna göre maaşı belirlenir.

Boşanan Kadın Maaş Alabilir Mi?

Ölen vatandaşın eşi dul maaşı için SGK’ya başvuruda bulunabiliyor. Ancak başvurusu kabul gören ve maaş almaya hak kazanan kişinin yeniden bir izdivaç yani evlilik yapması durumunda maaşı kesilir. Ancak evlilik sonrası boşanma olursa eski eşinden dul maaşı alabilmek için yeniden başvuru yapılabiliyor.

Dul Maaşı Neden Kesilir? Kesilme Nedenleri adlı konumuzun sonuna geldik.

Bir önceki yazımız olan SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.