Dolar 19,0713
Euro 20,5793
Altın 1.216,04
BİST 5.083,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Açık

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu; Engelli vatandaşlarımız ülkemiz’de yaşayan bireylerdir ve devlet tarafından yaşamış oldukları zorluklara ve hayat standartlarına iyileştirme getirebilmek adına bazı sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan biriside engelli kartıdır. Dolayısıyla vatandaşlarımız Engelli Kimlik Kartı nedir, Engelli Kimlik Kartı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir, E-Devlet Engelli Kimlik Kartı sorgulama nasıl yapılır sorularının gerçek yanıtını bulmaya çalışıyorlar. Haberimizin devamında bu sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız doğuştan ya da daha sonrasında engeli bulunan ve yaşamlarında zorluklar çeken ancak her bir T.C. vatandaşı kadar haklara sahip olan bireylerdir.

Hayatın her alanında zorluk çeken kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak adına devlet tarafından uygulanan bazı adımlar vardır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca sosyal yardımlarda olduğu gibi engelli vatandaşlarımız içinde oluşturulan çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalardan bir tanesi de engelli kartıdır ve bu engelli kartlarıyla hayatlarına kolaylık sunmaktadır.

Dünyada teknolojinin her alanda gelişmesiyle birlikte Türkiye içerisinde de bir çok alanda teknolojik olarak vatandaşların yararına bir çok adım atılmıştır. Eskiden bir çok işlemi yapabilmek için belediye, kaymakamlık, devlet dairelerine bizzat gitmek zorundayken teknolojinin ilerlemesiyle online olarak internet üzerinden yapabilme imkanı oluşmuştur. Bu imkanlardan biriside e-Devlet engelli kimlik kartı başvurusudur. E-Devlet üzerinden yapılan başvurularınızı yine e-Devlet sistemi üzerinden sonucunu takip edebilmektesiniz.

Engelli kimlik kartı başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu linkinden e-Devlet sistemi aracılığıyla yapabilirsiniz.

e-Devlet sistemi aracılığıyla işlemlerinizi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. İşlemlerinizi yapabilmeniz için T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizin olması yeterli olacaktır.

e-Devlet sistemi aracılığıyla bir çok sosyal yardım türüne de aynı şekilde başvuru yapabilmektesiniz. Tabi başvuru esnasında bazı bilgiler sizlerden talep edilmektedir. Sizden talep edilen bilgileri doğru ve düzgün bir şekilde başvuru formuna doldurmanız gerekir.

Engelli kimlik kartı için e-Devlet sistemi aracılığıyla ön başvuru yaparak randevu talebi oluşturursunuz. Ön başvuru talebi sonrasında sizden istenen belgeleri bakanlığa bizzat giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı

Engelli Kimlik Kartı ile engeli bulunan vatandaşların zor olan yaşam mücadelesine bir nebzede olsa kolaylık sağlanmaya çalışılmaktadır. Her bir engelsiz vatandaşın aslında engelli adayını olduğunu unutmayalım. Her an başımıza ne geleceği belli olmazken engeli bulunan vatandaşların hayatlarına zorluk değil kolaylıklar getirmek gerekmektedir. Peki engelli kimlik kartı nedir? nasıl kullanılır? ne işe yarar?

Engelli kimlik kartı, devletin bir kurumu olan Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından engelli vatandaşlara sunulmuş bir haktır. Bu kart sayesinde bazı avantajlar sağlanmaktadır. Engelli kimlik kartı ile ekstra bir hak tanınıyor gibi görünsede aslında devleti devlet yapan vatandaşının haklarını korumak ve onlara olması gereken haklarını vermektir.

Engelli kimlik kartı, engeli bulunan vatandaşlara bazı alanlarda ücretsiz bazı alanlarda da indirimli bir hak edinmesine yarar. Bu sayede fiziki engellerinin yanı sıra hayattaki zorluk engellerinede bir nebzede olsa destek sağlanmış olur.

Engelli vatandaşlar için devletin bir çok sosyal yardımı bulunmakla birlikte en destekleyici yardımlarından birisi engelli maaşıdır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Lazım?

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Lazım? Engelli kimlik kartına başvurusunda bulunan vatandaşların engelliliklerini belgeleyen ve devlete ibraz edilmesi gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeleri ibraz etmeden önce ilk olarak ön başvuru için e-Devlet sisteminden başvuru oluşturulmalıdır.

Öte yandan engelli kimlik kartı başvurusunun onaylanabilmesi için en önemli etkenlerden birisi engel sahibinin engellilik oranının en az %40 olması gerekmektedir. Engellilik oranının tespiti için devlet hastanesine gidip muayene olduktan sonra heyetten engelli raporu alması gerekmektededir. Reşit olmaması ya da veli veya vasisis aracılığıylada bu işlemler halledilebilmektedir.

Engelli kimlik kartı başvuruları için bakanlığın belirtilen müdürlüklerine sizden istenen belgelerle başvurunuzu yapmalısınız.

Engelli Kimlik Kartı için İstenen Belgeler;

  • T.C. Kimlik kartı veya Nüfus Cüzdanı
  • Vesikalık Fotoğraf
  • Sağlık Raporu (En az %40 engeli belgelemeli)

Yukarıda saymış olduğumuz belgelerle ilgili kuruma başvurunuzu gerçekleştirerek engelli kimlik kartına başvuru sürecini başlatarak başvurunuzun onaylanmasını bekleyebilirsiniz.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Sorgulama

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Sorgulama işlemlerinden önce başvurunuzu tamamlayabilmeniz için sizden istenen belgeleri Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığına teslim etmeniz gerekmektedir. Belgelerini teslim eden vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı ALO 144 ya da ALO 183 numarasından engelli kimlik kartı başvurunuzu sorgulayabilir, ne aşamada olduğunu öğrenebilir ya da yeni bir sosyal yardım talebinde bulunabilirsiniz. İnternet üzerinden online sorgulama işlemi yapmak isteyenler e-devlet üzerinden engelli kimlik kart başvuru sonucu sorgulama işlemi yapabilmektedirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli Kartı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan engelli vatandaşlara yardımlarla engelsiz bir hayatlarının olmasına yardımcı olabilecek projeler üretilmektedir. Engelli kartı da bakanlık tarafından yürütülmekte olan projeler arasındadır.

Engelli kimlik kartı sayesinde engelli bireyler ulaşımlarda ücretsiz yararlanabileceği gibi bazı ulaşım alanlarında da indirimli yararlanmaktadır. Bununla birlikte bazı etkinliklerden de indirimli olarak yaralanabiliyor.

Engelli kartı ile en az %40 engeli bulunan vatandaşların hayatlarında ekonomik olarak bir nebze de olsa kolaylık sağlanması hedeflenmektedir. Kart sayesinde toplu taşıma, kültürel aktiviteler alanında ücretli ve indirimli hak kazanmış oluyorlar. Diğer yandan eğitim alanında da ücretsiz ve indirimli destek sağlanabilmektedir.

En az %40 engeli olan ve engelli kimlik kartı olan vatandaşlara ücretsiz park yerleri bulunmaktadır. Ayrıca engelli araç muayenesinde de indirim sağlanmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülmekte olan engelli kimlik kartı alabilmek için ilgili bakanlığa bağlı müdürlüklere veya e-Devlet sistemi yardımıyla başvuru oluşturabilmektesiniz.

Başvurunun kabul görmesi ve onaylanabilmesi için ilgili mevzuatta bulunan yasa gereği bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlarla birlikte engelli vatandaştan istenen bazı belgeler olmakla birlikte başvuru esnasında bu belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Teslim edilen bilgilerin doğruluğu incelendikten sonra başvuru sonuçlandırılır.

Engelli kimlik kartı başvuru talebi olumlu sonuçlanması sonrasında engelli vatandaşın başvuru esnasında belirtmiş olduğu adresine 1 hafta içerisinde engelli kartı teslim edilecektir.

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Dilekçesi Örneği

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Dilekçesi Örneği, ile başvuru esnasında sizden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Dilekçe ve form içerisindeki size sorulan alanları doğru bir şekilde doldurarak ilgili görevliye teslim etmelisiniz.

Engelli kimlik kartı başvuru sürecini ve sorgulama işlemini e-Devlet sistemi aracılığıyla yapabileceğiniz gibi kimlik kartı başvuru randevusu oluşturabilirsiniz. Randevu oluşturan kişiler ilgili müdürlüklere giderek belgelerini teslim ederek başvuru sürecini tamamlayabilirler.

Başvuru esnasında size sorulan soruları başvuru formu üzerinde doğru doldurmanız gerekmektedir.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu ile ilgili makalemizin sonuna geldik. Konuyla ilgili sorularını yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.