Dolar 19,0743
Euro 20,5158
Altın 1.225,64
BİST 5.024,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Parçalı Bulutlu

E-Devlet ve PTT Doğum Parası Başvuru Sorgulama 2022

26.04.2022
732
A+
A-
E-Devlet ve PTT Doğum Parası Başvuru Sorgulama 2022

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

E-Devlet ve PTT Doğum Parası Başvuru Sorgulama 2022, Sorgulama işlemlerinden önce doğum parası nedir ve kimlere verilir gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız. T.C. vatandaşı olan ve her bir doğum yapılan yeni çocuk için çocuk parası yani doğum parası verilmektedir. Yeni doğum yapan annelere E-devlet ve PTT’den doğum parası sorgulama ve diğer sorularınıza makalemizin devamında yer vereceğiz.

Doğum Parası Nedir Kimlere Verilir?

Doğum parası nedir yeni çocuğu doğan anneler ve babalar tarafından merak konusu olmakta. Devlet tarafından sağlanan doğum yardımı parası, annelere destek amaçlı bir defaya mahsus olarak verilir. Bu yardımla gerçekleşen doğumdaki olası masraflara destek sağlanması hedeflenmektedir. Ancak doğum parası başvurusu yapabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları aşağıda sıralıyoruz. Ayrıca doğum parası yönetmeliğiyle ilgili buradan inceleme yapabilirsiniz.

Doğum Parası Alma Şartları Neler?

Doğum parası almak için aranan şartları taşıyor olmalısınız. Doğum parası alma şartları şu şekildedir;

 • T.C. vatandaşı veya mavi kart sahibi olmalısınız
 • Çalışan anneyseniz, doğum parası alabilmek için SGK kapsamında çalışıyor olmalısınız. Doğum izni raporunun hazırlandığı zaman ve doğum parası alınacağı zaman sigortalı olunmalıdır. Bunu daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, işten ayrılan kişiler doğum parasından faydalanamaz.
 • Doğum izni verilen süre içerisinde resmiyette çalıştığı işyeri veya farklı bir işyerinde çalışmamalısınız. Yani rapor verildiği tarihten belirlenen süre zarfında istirahat ediyor olunmalıdır.
 • Doğum parası başvurusu doğum yapmadan önce yapılmaz.
 • Doğum yaparken düşük olması durumunda doğum parası verilmez. Buna ek olarak gerçekleşen doğum sonrasında bebeğin hayatını yitirmesi veya ölü doğması durumunda doğum parasından yararlanılabilir.
 • Doğum parası hakedişinden yararlanacak anne adayının SGK kapsamında çalışıyor olması gerekir. Kocası SGK’lı olarak çalışması yeterli değildir.
 • Doğum parası yardımı sadece bir defaya mahsus verilir.
 • Doğum ödeneği anneye yapılan bir yardımdır. Ancak doğum esnasında ya da doğumun hemen sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar neticesinde anne vefat ederse, baba doğum parası başvurusu yapabilir.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-devlet ve ptt doğum parası başvuru sorgulama
E-Devlet ve PTT Doğum Parası Başvuru Sorgulama

Doğum parası başvurusu yapmak isteyen vatandaşların doğum yaptıktan sonraki herhangi bir zaman diliminde doğum yardımı başvurusu yapabilirler. Doğum parası talebinde bulunmadan önce bebeğin ebeveyni, Nüfus Müdürlüklerine giderek vatandaşlık kaydını yaptırması gerekir. Bebeğin kaydı yapılmaması durumunda doğum parası alamazsınız. Vatandaşlık kaydının yapılmasından sonra, anne ya da baba tarafından doğum yardımı başvuru dilekçesi hazırlanmalı ve hazırlanan bu dilekçe, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na verilmelidir.

Başvuru yaptığınız dilekçenin kabul edilebilmesi açısından dilekçe tarihi ve doğum parası şartları taşımanız gerekir. Yaptığınız başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda, itiraz dilekçesi oluşturarak başvurunuzu yeniden oluşturabilirsiniz.

Doğum Parası Ücreti Ne Kadar 2022

Doğum parası ücreti her yıl artış göstermektedir. İlk çocuk için 2022 yılı doğum parası ücreti 300 TL, ikinci çocuk için 100 TL olup toplam da 400 TL ödenek sağlanmaktadır. Üçüncü çocuk olması durumunda ise 200 TL ödenek sağlanır ve Toplam 600 TL destek sağlanmış olur. 3 çocuk üzeri olması durumunda ise en üst limit 600 TL’dir.

Doğum parası belirlenirken göz önünde bulundurulan etkenler, enflasyon ve ülkede yaşanan diğer ekonomik durumlar ele alınarak artış yapılmaktadır. Bu nedenle doğum parası başvurusu gerçekleştirmeden önce güncel ödenekle ilgili fiyatı öğrenmeniz yararlı olacaktır. Emzirme ödeneği 2015 yılı ve sonrası dikkate alınarak başvurular kabul görmektedir ve o yıldaki tutarlar üzerinden ödeme yapılmaktadır.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum yapan anneler için verilen ödenekle ilgili doğum parası nasıl sorgulanır diye merak etmektedirler. Emzirme ödeneği yani doğum parası sorgulama işlemini yapabileceğiniz birden fazla alternatif kanal bulunmaktadır. Bu alternatif kanallarla ücretsiz doğum parası sorgulama işlemini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Doğum parası alıp alamayacağınızla ilgili en önemli husus ise doğum ödeneği alıp alamayacağınızla ilgili doğum parası şartlarını karşılayıp karşılamadığınızdır. Emzirme ödeneği (Doğum Parası) şartlı bir yardım türü olup şartsız verilmemektedir.

Doğum parası sorgulama işlemlerini aşağıdaki kanallar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Doğum parası sorgulaması seçenekleri;

 • PTT doğum parası sorgulama
 • E-devlet doğum parası sorgulama
 • ALO 144 Doğum parası sorgulama şeklindedir.

PTT Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT doğum parası sorgulamak isteyen vatandaşların yakınlarında bulunan PTT şubelerine giderek veya PTT müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirler. PTT’den doğum parası sorgulaması yapmak isteyen kişilerin kendilerine en yakın PTT şubelerine gidebilmesi açısından verdiğimiz linke tıklayarak kendilerine en yakın PTT şubelerini görüntüleyebilirler. PTT şubesinden doğum parası sorgulamak isteyen kişiler doğum yapan kişiler olmalı ve kimlik bilgileriyle birlikte başvuru yapmaları gerekir. Kimlik dışında ekstra bir belge istenmez. PTT şubesindeki görevli sistem üzerinde doğum parası olup olmadığını kontrol sağlar ve ödeneğin yatmış olması durumunda anne kimlik kartıyla birlikte doğum ödeneğini çekebilir.

PTT Çağrı Merkezinden Doğum Parası Sorgulama

PTT Çağrı Merkezinden Doğum Parası Sorgulama yapmak isteyen kişiler cep telefonundan 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezini arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Arama yapan doğum parası alacak kişi çağrı merkezi görevlisine doğum parası sorgulamak istediğini belirttiğinde size sorulacak kimlik bilgilerini doğru bir şekilde belirtmeniz durumunda hesabınıza doğum parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Diğer yandan doğum parası başvurusunu yine aynı kanal aracılığıyla ne zaman sonuçlanacağına dair bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek konu;

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı

ALO 144 Doğum Parası Sorgulama

ALO 144 doğum parası sorgulama ile yaptığınız başvurunun sonucunu veya ne zaman sonuçlanacağıyla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait bir çağrı merkezi olup istek ve taleplerinize kolay ve hızlı yanıt bulabilirsiniz. ALO 144 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanarak doğum parası ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet doğum parası sorgulama işlemleriyle ilgili öncelik olarak e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız . E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar e-Devlet şifrelerini anlaşmalı bankaların mobil uygulaması üzerinden veya en yakın PTT şubesi üzerinden temin edebilirler. Eğer E-devlet şifreniz varsa E-devlet uygulamasından veya bilgisayarınızdaki tarayıcı üzerinden e-Devlet sistemine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sistem üzerindeki arama butonuna doğum parası yazarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında aşağıdaki işlemleri takip edebilir veya kısa yol olarak buradan ulaşabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine tıklayabilir veya direkt olarak arama kısmından doğum parasın sorgulama yazabilirsiniz.
 • Açılan sorgulama ekranı üzerinden detaylı bir şekilde bilgilendirme bulabileceksiniz. Eğer başvurunuz değerlendirme aşamasındaysa yada ödemeniz yattıysa yine burada hangi tarihte ödeme yapıldığına dair bilgi bulabileceksiniz.
 • E-Devlet şifresi bulunmayan veya farklı sorunlarla karşılaşan vatandaşlar yukarıda anlatmış olduğumuz diğer alternatif kanallarla sorgulama işlemi gerçekleştirebilirler. Ayrıca e-Devlet şifre bloke olduysa vermiş olduğumuz link üzerinden blokeyi nasıl kaldıracağınızı öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Ücreti Ne Zaman Yatar?

Doğum Parası Ücreti Ne Zaman Yatar? sorusu da çok fazla merak edilen konular arasındadır. Doğum ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşların başvurularını SGK müdürlüklerine yapması gerekmektedir. Başvuru yapılmasından sonraki süreçte şartlara uygun olan annelere doğum parası yardımı sağlanır. Sağlanan bu ödeneği PTT aracılığıyla alabilmeniz mümkün. Emzirme ödeneği (Doğum Parası) başvurudan sonraki 25’inci gününe denk gelecek şekilde ödemeler sağlanır. Örnek verecek olursak; Temmuz ayında başvuru yapan kişilerin 25 ağustosta ödemeleri verilir. Ancak bazı durumlarda 45 güne kadar bu süre uzayabilmektedir ve en fazla gecikme süresi 45 gündür.

PTT Telefon İle Doğum Parası Sorgulama

PTT Telefon İle Doğum Parası Sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler PTT müşteri hizmetlerini arayabilirler. Eğer başvuru yapmışsanız ne zaman sonuçlanacağı, yada onaylanan başvuruların ödeneklerinin hesabınıza ne zaman yatacağı veya ne zaman yattı gibi bilgileri öğrenebilmeniz mümkün.

PTT müşteri hizmetleri doğum ücreti sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayarak kimlik bilgilerinizle sorgulama yapabilirsiniz.

Doğum ödenekleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmekte olup annelere verilen bir sosyal yardım türüdür. ALO 144 numarası aracılığıyla sorgulama işlemlerinizi çok rahat bir şekilde kolayca yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde Ankara belediyesi, belediye yardımları ve sosyal yardımlar hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.