Dolar 20,6392
Euro 22,1917
Altın 1.300,62
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi

31.05.2022
765
A+
A-
Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Emekli maaşı banka değişikliği süresi Maaş taşıması yapmak isteyen vatandaşların ya da taşıma başvurusu gerçekleştirecek kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Emekli maaşı aldığınız banka ve şubesini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Emekli maaş taşıma talebi oluşturulduktan sonra kaç gün içerisinde taşıma işlemleri gerçekleştiği merak konusu olmaktadır. Yazımızın içerisinde emekli maaş banka değişikliği kaç gün içerisinde sonuçlanır, emekli maaşı taşıma başvurusu nasıl yapılır, aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılamaz uyarısı ne anlama gelir sorularının detaylarını aşağıdaki başlıklarımızdan inceleyebilirsiniz.

Emekli aylığı banka değişikliği nasıl yapılır ?

emekli maaşı banka değişikliği süresi
Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi

Maaş taşıma işleminizi yapabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem e-devlet emekli maaşı taşıma diğer ise emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneğiyle birlikte SGK’ya giderek başvuru yapmaktır. E-Devlet üzerinden emekli maaşı taşıma adımlarını aşağıda madde madde anlattık. E-Devlet üzerinden emekli maaşı taşıma işlemini yapamazsanız, dilekçe örneğiyle birlikte size en yakın SGK’ya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-Devletten Emekli Maaşı Farklı Bankaya Taşıma Nasıl Yapılır?

E devletten maaş taşıma nasıl yapılır konusunda okuyucularımız sorun yaşayabilmektedirler. Aslında sanıldığı kadar zor bir işlem olmamakla birlikte doğru menü üzerinden işlem yapmak önemli. E-devletten sgk banka değişikliği menüsü emekli olduğunuz ve maaş aldığınız statüye göre değişiklik gösterir. Yani E-Devlet emekli maaşı banka taşıma işlemi için bulunduğunuz sigorta statüsüne göre aşağıda anlattığımız adımlar üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz.

 • E devletten 4a ssk emekli maaş banka değiştirmek isteyenler SGK-4a Banka ve Adres Değişikliği sayfası üzerinden işlemlerini yapabilirler. Link; ssk emekli maaşı banka değişikliği
 • 4b bağkur banka değişikliği işlemi için SGK-4b Banka ve Adres Değişikliği sayfasından yapabilirler. Link; e-devletten bağkur emekli maaşı banka değişikliği
 • Memur maaş banka değişikliği işlemi için ise SGK-4C Banka Değişikliği sayfasından yapılabilmektedir.
 • E-Devlet üzerinden işlemlerini yapamayan okurlarımızın emekli maaşı banka değişikliği örnek dilekçesi ile SGK’ya başvurmaları gerekir.

Emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği

Emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Ancak E-Devlet üzerinden başvuru daha kolaydır. Fakat yine de dilekçe ile başvurmak isteyenler;

 • .…………… Sosyal Güvenlik Merkezine.
 • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı emeklisiyim. Maaşımın …… bankasından ……… Bankasının …… şubesine aktarılması konusunda gereğini arz ederim. 

Emekli Maaşı Banka Şube Değişikliği Nasıl Yapılır

Aynı banka üzerinde farklı şubeye emekli maaşı taşıma talebini yukarıda anlattığımız şekilde yapabilirsiniz. Farklı şubeye taşıma durumunda kredi blokesi, promosyon alınmış olması gibi durumlar engel teşkil etmez.

Kredi Borcu Olan Emekliler Banka Değişikliği Yapabilir mi?

emekli maaşı banka değişikliği süresi
Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi

Kredi borcu bulunan emeklilerin bankadaki hesaplarına bloke koyulduğundan dolayı borç tamamı kapanana kadar ve hesaptaki bloke kalkana kadar emekli maaşınızı farklı bankaya taşıyamazsınız.

Promosyon Alınan Banka Değiştirilebilir mi?

Emekli maaşınızı anlaşmış olduğunuz bankaya taşıdığınız da 3 yıl boyunca emekli maaşı banka promosyonunu hesabınıza nakit olarak peşin yatırılmaktadır. Normal şartlarda bu 3 yıl içerisinde emekli maaşı taşıma işlemi yapamazsınız. Fakat size ödenen promosyon ücretini bankanızla görüşüp iade etmeniz durumunda hesabınızda bulunan kredi blokesi da kaldırılması halinde taşıma işlemi yapabilirsiniz.

3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşıma Cayma Bedeli Ne Kadar?

Emekli maaşını anlaşmış olduğunuz banka tarafından size yapılan promosyon ödemesini 3 yıl boyunca o bankadan alacağınıza dair taahhüt etmiş oluyorsunuz. Ancak herhangi bir sebepten dolayı caymanız durumunda cayma bedelini ödemeniz gerekir. Böyle bir durumda banka size vermiş olduğu banka promosyonunu gecikme faizi de eklenerek sizden tahsil eder. Hesaplanan ve tarafınıza çıkarılan bu borç ödenmeden emekli maaşı banka değişikliğiniz gerçekleştirilemez.

PTT’ye Emekli Maaşı Nasıl Taşınır?

emekli maaşı banka değişikliği süresi
Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi

Emekli maaşınızı PTT’ye taşıyabilir ve PTT şubelerine giderek emekli maaşınızı çekebileceğiniz gibi evde ödeme talebinde de bulunabilirsiniz. Bu başvuru işlemi içinde E-Devlet sistemi üzerinden kolayca yapmanız mümkün. Bütün PTT şubelerin de evde maaş ödenmesi hizmeti vermektedirler. Ancak yine de bulunduğunuz ilçede bulunan PTT şubesine PTT evde maaş ödeme uygulaması olup olmadığını teyit etmeniz yararlı olacaktır.

Aylık Hesaplama Dönemlerinde Değişiklik Yapılamaz Ne Demek?

Emekli maaşı taşıma istediğinizde bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için belli dönemler bulunmakta. Örneklendirecek olursak, SGK maaş hesaplama dönemi içerisinde emekli maaşı taşıma işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bu tamamen SGK ile ilgili bir durumdur. Genel itibariyle “aylık hesaplama dönemlerinde sistem banka adres değişikliğine açık değildir”  ya da “aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılamaz” şeklinde hata alabilirsiniz. Bu dönem geçtikten sonra tekrar denediğinizde başarıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Bloke Kaldırma İşlemi

Emekli maaşınızı taşıdığınız bankadan promosyon aldıysanız ve hesabınızda kredi blokesi bulunuyorsa ve bu kredi maaş hesabınıza bağlıysa mevcut bankanız blokeyi kaldırmadan emekli maaşını taşıyamazsınız. Emekli maaşı bloke kaldıramayanlar;

 • İlk olarak promosyon aldığınız ve maaşınızın yattığı bankayı arayarak bloke nedenini öğrenin.
 • Eğer borç sebebiyle bloke koyulduysa ödemeyi yaparak blokeyi kaldırtın.
 • Şubeden çözüm bulamamanız durumunda bankanızın çağrı merkezini arayın.
 • Blokenin kaldırılmasıyla birlikte e-Devlet emekli maaşı taşıma başvurusunu yapabilirsiniz.

Kredi ve Promosyon Borcum var Emekli Maaşı Taşıyabilir miyim?

E-Devlet üzerinden emekli maaşınızı taşımak istediğinizde “kredi/promosyon blokeniz bulunduğundan sadece şube değiştirebilirsiniz!” şeklinde uyarı alıyorsanız;

 • Promosyon aldığınız ve mevcut maaşınızın yattığı bankada bloke işlemi uygulanmıştır ve bu nedenle maaş taşıma işlemini yapamazsınız.
 • Ancak banka değiştirememekle birlikte aynı bankanın farklı şubesine maaşınızı taşıyabilirsiniz.
 • Başka bankaya emekli maaşınızı taşımak istiyorsanız öncelik olarak kredi borcunuz varsa bu borcu kapatmanız gerekir. Borç kapatıldıktan sonra bloke kaldırılır ve emekli maaşınızı taşıyabilirsiniz.

Emekli Maaşı Kaç Günde Taşınır?

Konumuzun asıl sorusu ve cevabına gelecek olursak, Emekli maaşını farklı bankaya taşıma işlem başvurusu yaptığınız eğer bir bloke bulunmuyorsa, e-Devlet üzerinden maaş taşıma işlemini kolayca başlatabilirsiniz. Bu taşıma işlemi ise takip eden ödeme döneminden itibaren maaş taşıma işleminiz talep ettiğiniz bankaya taşınır.

Yani talep tarihinden sonraki aydan ziyade bir sonraki ay maaşınız taşınmasını istediğiniz bankaya gönderilir. Örneklendirecek olursak; Temmuz 2022 tarihinde SSK emekli maaşı PTT’ye taşıma talebinizi e-Devlet üzerinden talep ettiniz ve onaylandığını farz edelim, maaş aldığınız günde ayın 17’si olsun. Bu şartlar altında bir sorun çıkmaması durumunda Ağustos 2022 tarihinde maaşınız PTT hesabınıza aktarılır. Fakat bazen de gecikme sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda ise bir sonraki ay Ağustos 2022 en geç maaşınızı yeni bankadan almış olursunuz. Ancak başvurunuz onaylanmadıysa SGK ile görüşme yapmanız gerekir.

Emekli Maaşım Hangi Bankada Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Emekli maaşınızın hangi bankada olduğunu E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. En güncel bilgiyi e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Sistem üzerinden sorgulama işlemleri için ssk için 4A Aylık Bilgisi, Bağkur için 4B aylık Bilgisi, emekli sandığı için ise 4C Aylık menülerinden sorgulama yapabilmeniz mümkün.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi ile ilgili makalemizin sonuna geldik. Sitemizde daha önce SGK ile paylaşmış olduğumuz yazılardan bazıları şu şekildedir;

SGK Fizik Tedavi Ücretini Karşılıyor mu?

Ozon tedavisini SGK karşılıyor mu?

SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor mu?

Bir önceki yazımız olan Çocuk Bakıcısı Ne Kadar Kazanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.