Dolar 20,3936
Euro 21,9295
Altın 1.286,92
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

15.02.2022
1.021
A+
A-
Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Engelli maaşı neden kesilir sorusunun muhatapları ve araştırma yapanlar genellikle maaşı kesilenlerdir. Engelli aracı alınca maaş kesilir mi ? Engelli maaşı sigortalı işe girince kesilir mi ? İkametgah değişikliği 2022 engelli maaşını keser mi ? Engelli maaşı kesildikten sonra tekrar alınır mı ? gibi bir çok sorunuzun cevabını makalemizin devamından inceleyebilirsiniz.

Engelli maaşı neden kesilir , engelli aylığı hangi durumlarda kesilir ? Engelli aylığı kesilen vatandaşlar ne yapmalı ? Engelli maaşı kesilince ne yapılmalı? 3 aylık özürlü maaşı neden kesilir ? 2022 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir ? Engelli maaşı kesilenler ne yapmalı 2022 ? Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım ? Engelli maaşı ne zaman kesilir ? gibi bir çok soru soruyorsunuz araştırılıyor bunun farkındayız 🙂 Hadi o zaman hemen tek tek cevaplayalım.

Engelli maaşınızı almak istenildiğinde hesabında parayı göremeyen vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak neden kesildiğine dair sorgulama yapmaktadırlar. Ya da Alo 144 hattından durumla ilgili olarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar.

Engelli maaşının kesilmesine neden olan faktörler aslında çokça fazla olup maaşın kesilmesine neden olan durumu anlamak gerekiyor. Engelli maaşının kesilmesine neden olacak sebepleri hadi hep beraber inceleyelim.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? Şartları Neler?

Engelli Maaşı Neden Kesilir 2022?

engelli maaşı neden kesilir?
Engelli Maaşı Neden Kesilir?

İkametgah Değişikliği 2022 Engelli Maaşını Keser Mi ?

En fazla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi, engelli maaşı alan kişinin ikametgahını değiştirmesidir. Engelli maaşları bulunduğunuz ilçeye bağlı olan Sosyal Yardımlaşma Vakfı kurumu tarafından kontrol edilir ve ikametgahınızı değiştirmeniz durumunda maaşınız kesintiye uğrayabilir. Aynı ilçe içerisinde yapılacak adres değişikliği ise direkt olarak maaşın kesilmesine neden olmaz. Bunun nedeni ise, aynı ilçede adres değiştirseniz bile hala aynı ilçenin Sosyal Yardımlaşma Vakfı görev sahasında bulunmuş olursunuz. Fakat böyle bir durumda sistem üzerinde bulunan dosyanız güncelliğini kaybedecek ve sistem vakıftaki görevlilere uyarı vererek hane halkını tekrar ziyaret etmesi gerektiğini belirtecektir.

Nüfus üzerinden adresinizle ilgili güncellemeleri yaptırmamanız durumunda vakıf adresinizi nereye taşıdığınızı bilemez ve bu durumdan dolayı her yol yapılan rutin hane ziyareti gerçekleştiğinde yeriniz tespit edilemez ve maaşınız habersiz bir şekilde kesintiye uğrar.

Kesilen Engelli Maaşı Sonrası Geç Kalmış Olabilirsiniz

Üzülerek söylemek gerekir ki adres değişikliği sonrası kesilen engelli maaşı daha sonrasında değişikliği nüfus dairesi üzerinden yapsanız dahi maaşın bağlanması için vakıfa yapılan başvuruda maaşınız tekrar kaldığı yerden devam etmeyerek yeni bir başvuruda olduğu gibi sizden rapor istenecektir. Elinizde bulunan raporun geçerlilik süresi dolmamışsa ve noter onaylıysa rapor örneğinizi teslim edebilirsiniz.

Vakıfa daha önce vermiş olduğunuz rapor arşivden çıkarılamaz ve elinizde başka rapor örneği yoksa, daha önce raporu aldığınız devlet hastenesine giderek örneğine Aslı gibidir kaşesi vurdurmanız gerekecektir. Ya da defterdarlıktan istenebilir. Bundan sonra kişi başına düşen gelir hesaplaması yeniden yapılır.

Maaş bağlandıktan sonra üzerinize ev, araba gibi gayrimenkul aldıysanız hesaplamaya bunlarda dahil edilir ve kişi başına düşen geliriniz yüksek çıkar ve maaşınız bağlanmaz. Adres değiştirilmesinin ana faktörlerinden bir tanesi, seçim döneminde sevdiği parti, akraba ya da muhtar adayına oy vermek için yapmış olduğu adres değişikliğinin acısını ne yazık ki seçim sonrasında acı bir fatura olarak alabiliyor.

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama için E-devlet linki; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu

Ölüm Sonarsı Engelli Maaşı Kesilir

Engelli maaşı alan vatandaşın ölmesi durumunda verilen engelli maaşı kesilir. Ancak vefat eden kişinin öldüğü resmiyete yansımamış ve halen engelli maaşı kişi adına alınıyorsa, farkedildiğinde devletin yasal faizle birlikte o parayı ödeteceğini unutmayın.

Engelli Maaşından Feragat Etmek

Engelli maaşı alan vatandaşın alınan engelli maaşını istemediğine dair yazılı dilekçe vermesi durumunda engelli maaşı kesilir.

Engelli Maaşı Alan Kişinin Muhtaçlığının Kalkması

Engelli maaşı alan kişilerin yeni gayrimenkullerinin olması ve sosyal incelemeler neticesinde tespit edilmesi halinde Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” sebebiyle feshedilir. Vakıfta kullanılan sistemde kişinin üzerine kayıtlı olan gayrimenkuller görünmektedir.

Özürlük Oranı %40 Altına Düşmesi

Engelli raporunuzu yeniden çıkarmanız gerektiği durumlarda alacağınız yeni raporun %40’ın altına düşmesi halinde engelli maaşı alamazsınız. Süreli verilen raporlarda da aynı şey geçerli olup süresi dolan raporunuzu yenilemek istediğinizde engellilik oranınızın % 40’ın altına düşmesi halinde engelli maaşı verilmez. Bu durumda yeni raporunuzu vakfa bildirmez ve vakıfta bu raporunuzu sistemlerinde göremediği durumda maaşınızı çekmeye devam ederseniz ve bu durum daha sonra anlaşılırsa bu para sizden geri alınır hatta kamu davasına dönüşebilir. Bu sebeple böyle bir durumda vakfa bildiri geçmeyi unutmayın.

Engelli Maaşı Sigortalı İşe Girince Kesilir Mi ?

Engelli maaşı alan vatandaşın SSK’lı bir işyerinde çalışmaya başlaması halinde, vakfa bağlı sistemlerin ekranına otomatik olarak yansır ve engelli maaşı otomatik olarak kesilmektedir. İçeride kalan paranız varsa bu parayı çekebilirsiniz.

5-18 Yaş Arası Olanların 18 Yaşının Doldurulması

Engelli olan kişinin 18 yaş altındayken engelli maaşı alması durumunda 18 yaşını doldurduğu vakit maaşı kesilir. Bunun nedeni ise; 18 yaş altına verilen engelli maaşı farklı bir maaş olup engelli maaşı farklı bir maaş türüdür. Bu iki maaş türü arasında farklı kriterler olup ödeneklerde aynı şekilde farklıdır.

6-18 Yaş Arası Çocuk Engelli Maaşı Alan Kişinin Farklı Evde Oturması

18 Yaş altında bulunan engelli kişinin bakıcısı olan anne, baba vs engelli olan çocukla aynı evde oturmadığının tespit edilmesi halinde engelli maaşı kesilir. 18 yaş altında bulunan çocuklar bakıma muhtaçtırlar ve maaşı alan kişi bakmakla yükümlüdür.

7-18 Yaş Altı Özürlü Çocuklar İçin Verilen Maaşı Farklı Yerlerde Kullanma

Engelli çocuk için verilen maaşın engelli olan çocuk için harcanmadığı ve ihtiyaçlarının giderilmediğinin tespit edilmesi durumunda engelli maaşı kesilir.

Türk Vatandaşlığından Çıkan ya da Çıkarılanın Engelli Maaşı

T.C. vatandaşlığından çıkılması ya da çıkarılması durumunda engelli maaşı alan kişinin ödeneği kesilerek engelli maaşı alması engellenir.

Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Devletin vermiş olduğu engelli maaşını biriktirmek için 1 yıl boyunca çekilmemesi durumunda, devlet paraya ihtiyacınız olmadığını düşünerek maaşınızı keser.

Engelli Üzerine Ev Yada Araba Alırsak Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

Engelli aracı alınca maaş kesilir mi ? Rapor üzerine alınan araç sonucunda engelli maaşınız direkt olarak kesintiye uğramaz. Fakat her sene yapılmakta olan gelir testi sonucunda haneye gelir olan eklenen araba engelli maaşı almanıza engel olabilir. Dolayısıyla alımı yapılan aracın rayiç bedeline göre bu durum değişir.

Peki ev alırsam engelli maaşım kesilir mi ? Araçta olduğu gibi alacağınız ev ile ilgilide ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenir. Yapılacak olan hesaplama sonunda, muhtaçlık sınırı olan 1.417 TL‘yi geçmesi durumunda engelli maaşınız kesilir.

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?

Engelli vatandaşın evlenmesi durumunda engelli aylığı kesilmez. Fakat evlenen engelli kişinin evlilik sonrasında adres değiştirmesi sonucunda eşiyle birlikte sosyal yardımlaşma vakfına giderek gelir testi yaptırması gerekir. Bunun nedeni ise, artık anne babanızla ya da yalnız bir hayat yaşamıyorsunuz. Artık bir aile olduğunuzu düşünürsek, eşinizle birlikte sosyal yardımlaşma vakfına giderek başvurunuzu oluşturup ailenizin adına yeni bir dosya oluşturulması ve yeni bir gelir testine tabi olmanız gerekmektedir.

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır Mı ?

Engelli maaşı kesildi tekrar alabilir miyim diye araştırma içerisine girdiyseniz, yapmış olduğunuz yeni başvurunun sonucunu beklemeniz gerekecektir. Yapmış olduğunuz yeni başvuru esnasında eski onaylanan başvuru zamanındaki maddi durumunuzla şimdiki aynıysa muhtemel olarak maaşınız bağlanır. Ancak hanenize yeni gelir ya da mal varlığı eklenmişse, bu durum göz önünde bulundurularak hesaplama yapılarak maaş durumunuz buna göre şekillenir.

Engelli aylığının hangi durumlarda kesilebileceğiyle ilgili Engelli Maaşı Neden Kesilir? sorunuza detaylı bilgi aktarmaya çalıştık. Sizler de aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere mutlaka paylaşın.

Bir önceki yazımız olan Maddi Yardım Yapan Dernek Vakıf ve Kurumlar başlıklı makalemizde dernekler, iş adamları ve maddi yardım hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.