Dolar 19,0713
Euro 20,5793
Altın 1.216,04
BİST 5.083,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Açık

Evde Bakım Parası Neden Kesilir? 2022

Evde Bakım Parası Neden Kesilir? 2022

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Evde Bakım Parası Neden Kesilir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç olan ve mütevelli heyeti tarafından en az %40 engel raporu bulunan 18 yaşını henüz doldurmamış kişiler için veli ya da vasilerine engelli bakım maaşı vermektedir.

Evde bakım parasının diğer bilinen ismi engelli bakım aylığı şeklindedir. Devlet bu sosyal destek ile engelli olan kişilerin bakımının sağlanabilmesini hedeflemektedir.

Daha büyük yani 18 yaşını doldurmuş olan engelli vatandaşların ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla engelli maaşı başvurusu yapabiliyorlar. Yapılan başvurular incelemeye alınır ve onaylanması halinde engelli bakım aylığı bağlanır.

Engellilerin bakımı için gerekli olan temel ihtiyaçlarında alınacak gıda, giyim, kişisel bakım malzemesi ve bir çok ihtiyacını engelli aylığı maaşı ile karşılayabilirsiniz.

Engelli bakım aylığı maaşları diğer engelli maaşlarında olduğu gibi PTT hesaplarına yatıyor. Bazı durumlarda engelli bakım aylığı kesilebilmektedir. Bu yazımızın içerisinde engelli bakım parası hangi durumlarda kesilir?, engelli bakım aylığının kesilmesine neden olan faktörler, engelli bakım aylığım neden kesildi gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

Engelli Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Engelli Bakım Aylığı Nedir?

evde bakım parası neden kesilir?
Evde Bakım Parası Neden Kesilir?

Engelli Bakım Aylığı Nedir?, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen engelli bakım aylığı 18 yaş altındaki kişilere ve en az %40 engel durumun olması durumunda 2022 engelli raporu bulunan engelli kişilerin bakımlarını üstlenen kişilere verilen engelli bakım aylığı şeklinde adlandırılır.

Bu maaş diğer engelli maaşında direkt olarak engelliye verilen bir maaş değil engelli vatandaşın velisine, bakımını yapan kişilere verilir. Engelli bakım aylığı maaşı veli ya da vasisinin PTT hesabına yatırılmaktadır.

Engelli Bakım Parası Başvurusu

Engelli Bakım Parası Başvurusu yapabilmek için engelli bireyin veli ya da vasisinin ikamet ettikleri il ve ilçeye bağlı olan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Engelli bakım parası başvurusu e-devlet gibi platformlardan yapılamamaktadır. Fakat e-devlet üzerinden engelli bakım aylığı başvuru sonucunu takip edilebilmektedir.

Başvuru yapmadan önce engelli bakım parası için hangi belgeler gerekli, şartları neler gibi durumları net olarak öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek numaralarını arayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Hangi Belgeler Lazım?

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Hangi Belgeler Lazım? sorunuzun cevabı aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru yapan kişi, veli veya vasisin T.C. kimlik kartı veya fotokopisi
 • Engelli vatandaşın ve hanede bulunan kişilere ait T.C. kimlik kartı veya fotokopisi
 • Engelli bakım aylığı başvuru formu
 • Engelli bireye dair 2022 engelli belgesi
 • Engelli bireyin hane bireylerine ilişkin SGK’dan alınması gereken gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Engelli bireyin hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Diğer belgeler

Bunun dışında kişilerin özel durumuna göre istenecek belgeler değişkenlik gösterebilir.

Teslim edilmesi gereken diğer belgeler; hanedeki kişilerin özel durumlarına göre değişebiliyor. Detaylı bilgi için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek numaralarını arayabilirsiniz.

Engelli Bakım Aylığı Kimlere Verilir?

evde bakım parası neden kesilir?
Evde Bakım Parası Neden Kesilir?

Engelli Bakım Aylığı Kimlere Verilir?, 18 yaş altında bulunan ve muhtaç olan engelli bireylerin bakımını üstlenen kişilere verilen bir maaş türüdür. Muhtaçlık sınırı yani asgari ücretin 1/3’ünün altında aylık geliri bulunan engelli vatandaşların bakımını üstlenen kişilere verilir.

Öncelik olarak engelli bireyin ailesine verilir ancak ailesinin olmaması durumunda mahkemenin atamış olduğu vasisine verilmektedir.

Engelli bakımını üstlenen ailesinin her ne kadar muhtaçlık sınırında olsa bile üzerine menkul veya gayrimenkul bulunması durumunda evde bakım aylığı bağlanmaz. Engelli bireylerin bakımı için verilen maaşın kesinlikle engelli vatandaşın bakımı için kullanılması şarttır.

Engelli Bakım Parası Nasıl Sorgulanır?

Engelli Bakım Parası Nasıl Sorgulanır?, başvuruların sonuçlarını öğrenmek için, ALO183 ya da ALO144 hatları aranabilir. Yine e-devlet üzerinden engelli bakım parası sorgulama yapılabilmektedir. Yapılan başvuruların sonuçlanma süresi genellikle 1 hafta gibi kısa süre içerisinde açıklanmaktadır.

E-Devlet üzerinden engelli bakım parası başvuru sonucunu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkine tıklayarak T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Son olarak alternatif engelli başvuru sonucunu öğrenmek için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü telefon numarasından aranabilir veya fiziki olarak gidilerek bilgi alınabilir.

2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?, 2022 yılı içerisinde asgari ücrete yapılan zamla birlikte evde bakım maaşları da artış gösterdi.

2022 evde bakım maaşı 2 bin 706 TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe

Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe başvuru esnasında engelli bireylerin bakımını üstlenen ailesi ya da vasilerine verilen ve doldurulması gereken bir formdur. Bu form üzerinde başvuru sahibinin muhtaçlık durumuyla ilgili bazı bilgiler sorulmaktadır.

Engelli bakım aylığı için başvuru yapan kişilere form üzerinde sorulan bazı sorular; Aylık kazanç, engelli kişinin engel oranı, aylık giderler, hane içerisindeki çalışan sayısı gibi bazı bilgiler içermektedir. Bu form üzerinde doldurulacak cevaplar doğru ve eksiksiz olmalıdır.

Başvuru esnasında form üzerinde bulunan sorulara muhtaç olmadığı halde kendisini muhtaç göstermeye çalışan kişilerin aylık alması ve bu durumun daha sonrasında tespit edilmesi halinde idari para cezası uygulanarak ödenen miktar faiziyle birlikte geri alınmaktadır. Ödemenin geri yapılmaması halinde mahkeme yolu uygulanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Telefon Numarası

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Telefon Numarası için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hattı aranarak detaylı bilgi alınabilmektedir. Ayrıca ikamet edilen ilçeye bağlı sosyal hizmetler müdürlüğü aranarak veya bizzat giderek yapılabilmektedir. Evde Bakım Parası Neden Kesilir? hakkında da detaylı bilgi yine bu numara üzerinden de alınabilmektedir.

Evde Bakım Parası Neden Kesilir?

Evde Bakım Parası Neden Kesilir? sorusuna birden fazla sorun neden olabilmektedir. Bu nedenler kısaca şu şekildedir;

 • Engelli kişinin vefat etmesi

Engelli kişinin vefat etmesi durumunda engelli bakım parası süresiz olarak kesilmektedir. Engelli kişinin vefat etmesi ancak vefat etmesine rağmen hala maaş alınıyorsa suç işlendiğini bilmeniz gerekir. Eğer engelli kişi vefat etmişse, ikamet ettiğiniz il’de bulunan sosyal hizmetler il müdürlüğüne vefat bilgisini iletmeniz gerekir.

 • Engelli kişi 18 yaşını doldurduğunda

Engelli bakım parası 18 yaş altında bulunan bireylerin bakımları için verilmektedir. Bu nedenle 18 yaşını dolduran engelli bireylerin bakımlarını yapan kişilere 18 yaşın dolması durumunda engelli bakım parası kesilir. 18 yaşının doldurulmasıyla birlikte engelli vatandaşın ikamet ettikleri il ve ilçeye bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına engelli maaşı başvurusu yapabilmektedir.

 • Engelli kişinin TC vatandaşlığından çıkması ya da çıkarılması

Engeli bulunan kişinin T.C. vatandaşlığından kendi isteği ya da kendi isteği dışında herhangi bir nedenden dolayı çıkarılması durumunda engelli maaşı kesilir.

 • Engelli ya da ailesinin ikametinin değişmesi

İkamet değişmeden bir kaç ay önce ikamet değişikliği sosyal hizmetler il müdürlüklerine yeni adres bilgisinin verilmesi gerekmektedir. Şehirlerarası yapılan ikamet değişikliğinin bildirilmemesi halinde engelli bakım maaşı kesilebilmektedir.

Şehir içinde ilçe değişikliği yapılması halinde yine bildirilmesi gerekmektedir, il müdürlükleri tarafından belli periyotlar içerisinde engelli yakını olan kişilerin evine inceleme komisyonu gönderilmektedir. Komisyonun belirtilen adreste engelli ya da engelli yakınını bulamaması halinde engelli maaşı kesilir.

 • Engeli bulunan kişinin muhtaçlığını bitmesi

Muhtaç olan kişilere sağlanan bu maaşla engeli bulunan kişinin muhtaçlığının sona ermesi halinde engelli yakınına verilen maaş kesilir. Muhtaçlıkların bitmesini örneklendirecek olursak; bakımını üstlenen kişinin SGK kayıtlı dolgun bir işe girmesi durumunda engelli bakım maaşı kesilir. Ancak durumu düzelen bireyin daha sonra işten ayrılıp tekrar muhtaç konuma düşmesi halinde yeniden engelli bakım parası başvurusu yapabilmektedir.

 • Engelli bakım aylığının 1 yıl boyunca çekilmemesi

Engelli bakım aylığı alan kişilerin PTT hesaplarına yatırılan maaşları 1 yıl boyunca çekmemesi durumunda engelli bakım maaşı kesilir.

 • %40 engeli bulunan kişilerin engel oranının düşmesi

Engelli bireylerde engelli bakım maaşı alabilmek için en az %40 oranında engel bulunması şartı vardır. %40 engeli bulunan kişilerin daha sonra iyileşme göstermesi ve engel oranının %40 altına düşmesi halinde engelli bakım maaşı kesilir. Engelli raporları süreli verilmekte olup süre bittiğinde yeniden kontrole gidilmesi gerekmektedir. Yeni rapor almak için başvuru yapıldığında engel oranları yeniden tespit edilir.

Engelli kişinin %40 altına düşmesi halinde kesilen engelli bakım maaşı, tekrar %40’a çıkması durumunda yeniden başvuru yapılabilmektedir.

 • Evde bakım aylığının engelli vatandaşın ihtiyacı için kullanılmadığının tespit edilmesi

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından inceleme komisyonu belli zamanlarda inceleme yapmaktadırlar. Yapılan inceleme neticesinde engeli bulunan kişiye bakım yapılıp yapılmadığı tespit edilerek rapor hazırlanıyor. İncelemede verilen maaşın engelli kişi için harcanmadığının tespit edilmesi halinde engelli bakım maaşı kesilir.

 • Engelli vatandaşın bakım yapan kişiden farklı evde oturması

Engeli bulunan vatandaşın bakımını üstlenen aile veya vasisinin engeli kişiden farklı evlerde yaşandığının tespit edilmesi halinde evde bakım maaşı kesilir.

Evde Bakım Parası Neden Kesilir? sorusunun genel cevapları bu şekildedir.

Evde Bakım Maaşı Kesilme Nedenleri

Evde Bakım Maaşı Kesilme Nedenleri ile ilgili olarak yukarıda detaylıca bilgilendirme yaptık. Ancak kısaca özetlemek gerekirse;

 • Evde bakım yardımı alan kişinin vefat etmesi
 • Engelli bireyin 18 yaşına girmesi
 • Engelli bireyin TC vatandaşlığından çıkması ya da çıkarılması
 • Adres değişikliği
 • Gelir durumunda değişiklik
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması
 • 1 yıl boyunca paranın çekilmesi
 • Engel oranın %40 altına düşmesi
 • Engelli bireyin ve bakıcının farklı adreslere yaşadığının tespit edilmesi

Evde Bakım Parası Alan Kişiye Miras Kalırsa

Evde Bakım Parası Alan Kişiye Miras Kalırsa evde bakım aylığı kesilebilir. Çünkü evde bakım aylığı muhtaç olan kişilere verilen bir maaş türü olup muhtaçlığın ortadan kalkması durumunda maaş kesilir.

Evde Bakım Parası Alan Engelli Maaşı Alır Mı

Evde Bakım Parası Alan Engelli Maaşı Alır Mı, sorusuna cevap olarak evet başvuru yapabilir.

Makalemizin içerisinde Evde Bakım Parası Neden Kesilir?, 2022 engelli bakım parası ne kadar? ve en çok sorulan sorulara yer vermeye çalıştık.

Engelli Bakım Aylığı Kaç Yaşına Kadar Alınır?

Engelli bakım aylığı, engelli bireyin 18 yaşına girene kadar verilir.

2022 Engelli Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2022 yılı için engelli bakım parası 2 bin 706 TL’dir.

Engelli Bakım Parası Nereye Yatar?

Engelli bakım parası engelli bireylerin ailesi veya vasisinin PTT hesabına yatırılmaktadır

Engelli Bakım Aylık Başvuru Telefon Numarası Kaç?

Engelli bakım aylığı başvurusu için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hattı aranabilir.

Bir önceki yazımız olan Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu başlıklı makalemizde Başvuru, Kırtasiye Eğitim Ödeneği ve Kırtasiye Yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.