Dolar 20,3936
Euro 21,9295
Altın 1.286,92
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? Nasıl Sorgulanır?

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? Nasıl Sorgulanır?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? Nasıl Sorgulanır? Şartlı gebelik yardımı olarak bilinen ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu sosyal yardım türü ile anne adaylarının yani hamile kadınların rutin muayenelerinin olunmasına yardımcı olmaktadır.

Hamile olan bir kadının gebelik sürecinde rutin muayenelerini yaptırabilmesi ve doğacak olan bebeğin bu kontrollerle birlikte gelişimi kontrol edilmesine gebelik yardımıyla destek sağlanmış olur.

Ancak gebelik yardımı parasını alabilmek için bazı şartlar vardır ve bu şartları karşılayan kişilere verilmektedir.

Haberimizin devamında gebelik parası nasıl alınır? Gebelik parası kimlere verilir? Şartlı gebelik yardımından kimler yararlanabilir? Gebelik yardımı sorgulama gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Gebelik Yardımı Nedir?

Gebelik Yardımı Nedir? Hamile olan kadınların gebelik başlangıcından lohusalık dönemine kadar olan kısımda devlet kurumu olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından anne adaylarının bebeklerinin sağlıklı gelişimini takip edebilmesi için muayene ve kontrolleri yapılması adına verilen yardım parasıdır.

Gebelik yardımı ile hamilelik dönemi içerisinde en fazla 9 ay boyunca para yardımı yapılır. Bu yardımlar başvuruların onaylanması ve şartları taşıyan annelerin PTT hesaplarına yatar.

Yapılan bu yardım sayesinde, anne adayları bebeklerinin gelişimini takip ederek muayene ve kontrol ettirebilme şansına sahip oluyor.

Gebelik Yardımı Ne Kadar 2022?

Gebelik Yardımı Ne Kadar 2022? Hamile olan kadınların bebeklerini düzenli bir şekilde muayene ve kontrol ettirmeleri durumunda aylık olarak 45 TL gebelik yardımı parası verilmektedir.

Buna ek olarak, anne adayının doğumunu hastanede yapması halinde bir kereye mahsus olarak 100 TL şartlı doğum yardımı verilmektedir.

Bir diğer yardım ise, doğum yapan annenin lohusalık dönemi içerisinde sağlık kontrolü ve muayenelerini aksatmadan yaptırması durumunda 2 defa 45 TL yani toplamda 90 TL olarak doğum yardımı parası verilir.

2022 yılında Gebelik yardımı parası 35 TL’den 45 TL’ye çıkarılmıştır.

Şartlı Gebelik Parası Kimlere Verilir?

Şartlı Gebelik Parası Kimlere Verilir? Şartlı gebelik yardımı; Yardıma muhtaç olan anneler için sağlanan bir yardımdır. Şartlı gebelik yardımından yararlanılabilmesi için bazı şartlar bulunur.

Şartlı gebelik yardımına başvuru şartlarını şu şekildedir;

 • Anne adayının ve eşinin sağlık sigortasının bulunmaması
 • Şartlı gebelik yardımından yararlanmak isteyen anne adaylarının başvurularını doğum öncesinde yapmış olmaları gerekmektedir
 • Yapılan başvurunun sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından inceleme alınarak onaylaması
 • Hamile olan kadının Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen günlerde muayene yani kontrole gitmesi

Aile içerisinde sigortalı olarak çalışan kimsenin olmaması gerekiyor. Eğer hane içerisinde sigortalı olarak çalışan birisi bulunuyorsa gebelik yardımı parası verilmez.

Diğer bir şart, anne adayının ya da baba üzerine değerli menkul veya gayrimenkul bulunmaması gerekir.

Yukarıda bahsi geçen şartların taşınması halinde şartlı gebelik parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Yapacağınız başvuru incelemeye tabi tutulur ve vakıf mütevelli heyetinin onaylaması sonrasında para yardımı desteği sağlanır.

Şartlı Gebelik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Gebelik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gebelik yardımından faydalanmak isteyen muhtaç anne adayının ikamet ettikleri il ve ilçeye bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat müraacat etmeleri gerekmektedir.

Daha öncesinde vakıfa başvuru yapmamış ve kaydı bulunmayan kişilerin öncelik olarak kayıt işlemlerini oluşturmalaı gerekmektedir. Görevli kişiler tarafından verilen sosyal yardım başvuru formunu doldurarak yetkili kişiye teslim edebilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca vatandaşlara gebelik yardımı parası dışında da yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlarda kısaca şu şekildedir;

 • Şartlı sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı

gibi bir çok yardım vatandaşlara yapılmaktadır. Muhtaç olan ailelere yapılan bu yardımlar için sizde başvuru yapabilirsiniz.

Şartlı gebelik yardımıyla ilgili daha fazla bilgi almak isteyen vatandaşlar, ALO183 ya da ALO144 sosyal yardımlaşma çağrı merkezinden bilgi edinebilirler.

Şartlı Gebelik Yardımı Hangi Durumlarda iptal Olur?

Şartlı Gebelik Yardımı Hangi Durumlarda iptal Olur? Devlet tarafından annelere şartlı olarak verilen gebelik parası yardımı bazı durumlarda süreli ya da süresiz olarak iptal edilebilmektedir.

Şartlı gebelik yardımı hangi durumlarda iptal olur, kısaca şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Hak sahibi annenin vefatı
 • Gebe olan annenin ikamet ettiği il ve ilçeden farklı bir konuma sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bilgi vermeden taşınması durumunda

Saymış olduğumuz bu durumlardan birisi olması halinde gebelik yardımı parası sosyal yardımlaşma bilgi sisteminden otomatik olarak feshedilerek iptal olur.

Özellikle ikametgah değişikliği yapılması durumunda en fazla 1 ay içerisinde sosyal yardımlaşma vakfına bildirmelisiniz. Bildiri yapılması halinde gebelik yardımı parası almaya devam edebilirsiniz.

 • Doğum takibinin Bütünleşik Bilgi Sistemi’ne girilmemiş olduğu hallerde gebelik başlangıç tarihinin üzerinden 52 hafta geçmiş olması
 • Doğum takibinin Bütünleşik Bilgi Sistemi’ne girilmiş olduğu hallerde gebelik başlangıç tarihinin üzerinden 3 ay geçmiş olması
 • Hak sahibi annenin sosyal güvencesinin olduğunun daha sonradan vakıf mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi
 • Hak sahibi anne adayının muhtaçlığının ortadan kalkması
 • Anne adayının sağlık kontrollerine gitmemesi ya da sağlık kontrollerini aksatması
 • Anne adayının 18 yaşını doldurmuş olması
 • Anne adayının evli olması

Gebelik Parası Yardım Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Gebelik Parası Yardım Başvurusu Nasıl Sorgulanır? Gebelik yardımı parası başvurusu yapan anne adaylarının mütevelli heyeti tarafından incelemeye alınır ve daha sonrasında başvuru yapan kişinin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığı tespit edilerek duruma göre onaylanır.

Bu nedenle başvuru esnasında başvuru yapan anne adayının gebelik başvuru formu üzerinde sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak teslim ettiğinizden emin olun. Ayrıca düzenli bir işte çalışan ve SGK güvencesi bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmez.

Gebelik yardımı parası başvurusu sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşların Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek bizzat sorgulama yapabilmeleri mümkündür. Yaptığınız başvurunun son durumunu, onay alıp almadığını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Gebelik Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet Gebelik Yardım Başvurusu Sorgulama yapmak isteyenlerin sorgulama işlemlerini kolayca e-Devlet sistemi üzerinden yapabilmesine olanak sağlar.

E-devlet sisteminden sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak açılan sayfadan T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Tıklayacağınız link Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ilgili e-Devlet üzerinden bilgilendirme sayfasıdır.

Şartlı Gebelik Yardımı Başvuru Formu

Şartlı Gebelik Yardımı Başvuru Formu muhtaç olan anne adaylarının Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gittiklerinde doğru ve düzgün doldurmaları gerekir. İlk kez sosyal yardımlaşma vakfına başvuran kişilerin öncelikle Hane Başvuru kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Hane başvuru kayıt formu oluşturan kişilerin şartlı gebelik yardımı ve diğer sosyal yardımlarada başvurabilmeleri mümkün olacaktır.

Form içerisinde annenin çalışıyor olması (Mesleği), aylık gelir, toplam hane geliri, mülkiyet durumu gibi bazı sorular yöneltilmektedir. Bu sorulara doğru cevap verilmesi önemli olup yanlış beyan ile yardım alan tespit edildiğinde idari ceza uygulanabilmektedir. Ayrıca yanlış beyanla yardım alan kişilerin yardımları kesilerek faiziyle geri alınır.

Form doldurulmasının ardından, mütevelli heyeti başvuru sahibinin başvurusunu incelemeye alarak bazı tespitler yapar ve şartların olumlu olması halinde onaylar.

e-Devlet Hamilelik Yardım Başvurusu

e-Devlet Hamilelik Yardım Başvurusu 2022 yılı itibariyle şu an için e-Devlet üzerinden yapılamamaktadır. Başvuru yapmak isteyen hamile anne adaylarının fiziki olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına mutlaka bizzat gitmeleri gerekmektedir.

Başvurular bizzat yapıldıktan sonra sorgulama işlemini yukarıda anlattığımız şekilde e-Devlet üzerinden yapabilmeniz mümkün.

Gebelik Yardımı Hangi Evraklar Lazım?

Gebelik Yardımı Hangi Evraklar Lazım? Başvuru yapacak anne adaylarının daha önce farklı bir sosyal yardım başvurusu için vakıf kayıtları oluşturulmumuşsa bazı belgeler istenebilmektedir.

Gebelik yardımı parası başvurusu yapabilmek için istenen belgeler:

 • T.C. kimlik, Nüfus cüzdanı aslı ya da otokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kira sözleşmesi
 • Anne ve hane halkında bulunan diğer bireylerin işsiz olduğunu belgeleyen ve SGK’dan alınan evrak
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Yeni doğum yapan anneler için bebeklerine ait kimlik kartı

İstenen belgeler annenin özel durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Örnek verecek olursak; Eşi vefat etmiş ve dul kalmış bir annenin eşinin öldüğüne dair ölüm belgesi talep edilebilmektedir.

Gebelik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Gebelik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası ile hem detaylı bilgi edinebilirseniz hemde yapmış olduğunuz sosyal yardımların son durumunu sorgulayabilirsiniz. Gebelik yardımı ve diğer sosyal yardımlarınızla ilgili bilgi ya da sorgulama yapmak için ALO 183 ya da ALO 144 sosyal destek çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Ayrıca gebelik ve sosyal yardımlarla ilgili hem sorgulama hemde bilgi almak için ikamet ettiğiniz ilçeye ait sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının telefon numarasını arayabilirsiniz.

Gebelik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Gebelik Maaşı Ne Zaman Yatar? Gebelik yardımı parası başvuruları mütevelli heyetinin onaylaması sonrasında PTT hesaplarına 2 ayda bir yatırılır ve aylık 45 TL olarak toplamda 90 TL ödenek sağlanır.

Maaşın PTT hesaplarına yatmasıyla ilgili T.C. kimlik numarasının son rakamına göre gün belirlenir. Buna göre;

T.C. kimlik numarasının sonu 0’la biten anne adaylarının gebelik parası yardımı ayın 24’ünde, sonu 2 olanların 25’inde, 4 olanlar 26’sında, 6 olanlar 27’si, 8 olanlar ise 28’inde hesaplarından kontrol edebilirler.

Gebelik Parası Alma Şartları Nelerdir?

Gebelik Parası Alma Şartları Nelerdir? En önemli şartlardan birisi olan düzenli bir işi ve sosyal güvencesinin olmamasıdır. Başvuruyu doğumdan önce ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla yapması ve onaylanmış olması gerekir.

Ayrıca hamile olan kadının mutlaka Sağlık Bakanlığının belirtmiş olduğu tarihlerde muayene olması gerekmektedir.

Anne adaylarının sağlık kontrolleri şu aralıklarda belirlenmektedir;

 • izlem ilk 14. haftaya kadar (tespit ve izlem yapılıyor)
 • izlem 18. ve 24. haftalar arasında
 • izlem 28. ve 32. haftalar arasında
 • izlem 36.ve 38. haftalar arasında

Gebe olan kadının toplamda 4 izlem muayene olması gerekiyor.

Belediyelerin Hamilelere Yardımı Var mı?

gebelik yardımı parası nasıl alınır? kimlere verilir? şartları nelerdir? nasıl sorgulanır?
Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? Nasıl Sorgulanır?

Belediyelerin Hamilelere Yardımı Var mı? Gebelik yardımı parası Bakanlık tarafından yapılmakta olup belediyeler tarafından böyle bir destek sağlanmamaktadır. Fakat bazı belediyeler doğum yapan annelere mama ve bez yardımı sağlamaktadır.

Yeni doğum yapan anneler; başvurularının kabul edilmesi halinde Yeni Doğan Bebek Paketi yardımı da alıyorlar. Yeni Doğan Bebek Paketi; yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik olan bez, beşik, battaniye, kıyafet gibi malzemelerden oluşuyor.

Belediyelerden yeni doğan bebekler için yapılan sosyal yardımlarla ilgili e-devlet üzerinden ya da belediyelere bağlı sosyal hizmetler müdürlüklerinden fiziki olarak başvuru yapabilirler. Başvuruların onaylanması ve belediyenin bu tür yardımının olması durumunda mama ve bez yardımı sağlanabilmektedir.

Diğer yandan her belediyenin resmi web sitesi değişkenlik göstermekle birlikte bazı belediyeler resmi web sitesinde açmış oldukları form yardımıyla başvuru alabilmektedirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru ve Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti içişleri bakanlığına ait modül üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden belediyeye sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen kişilerin e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama sayfası üzerinden T.C. kimlik bilgisi ve şifresiyle giriş yaptıktan sonra açılan sayfadaki ”Uygulamaya Git” seçeneğiyle yyweb.belediye.gov.tr sayfasına ulaşabilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? Nasıl Sorgulanır? şeklinde sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Diğer soru ve sorunlarınız için konu altındaki yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM