Dolar 20,6392
Euro 22,1917
Altın 1.300,62
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Yardımı, Halk Süt başvuru Formu ve Sorgulama

21.03.2022
997
A+
A-
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Yardımı, Halk Süt başvuru Formu ve Sorgulama

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelere destek olması açısından ‘Süt Her Çocuğun Hakkı’ sloganı ile yola çıkılarak binlerce ailenin çocuklarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından süt dağıtımları devam ediyor. Halk Süt başvuru Formu ve sorgulama ile ilgili detayları haberimizde bulabileceksiniz.

Her bir çocuğun sağlıklı gelişimi için mutlaka süte ihtiyacı vardır. Bu kapsamda İBB tarafından yürütülen Halk Süt yardım projesi ile ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına aylık olarak 8 litre süt verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir belediyesi süt yardımı ilk olarak Ekim 2019 itibariyle dağıtımı başlatılmış olup ücretsiz olarak verilmektedir.

İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 Para Yardım Başvuruları Hangileri ve Şartları

Fakirlik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Halk Süt Yardımı Nedir?

Halk Süt Yardımı Nedir diye soracak olursanız, İBB tarafından 2019 yılının Ekim ayında başlatılan proje kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının süt ihtiyaçlarının giderilmesi hedeflenmektedir. 2022 yılı halk süt yardımı devam etmekte olup başvurular büyükşehir belediyesinin resmi web sitesinden yapılabilmektedir.

Halk süt yardımıyla verilen sütler UHD yani uzun ömürlü sütler olduğu söylenmekte olup süt içerisinde çocuğun gelişimine destekleyici olan vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Ayrıca UHD yani uzun ömürlü olan sütlerin içerisinde sağlığa zarar veren katkı maddeleri bulunmamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt başvuru

istanbul büyükşehir belediyesi halk süt yardımı, halk süt başvuru formu ve sorgulama
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Yardımı, Halk Süt başvuru Formu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt başvuru yapabilmek için İstanbul içerisinde yaşıyor olmanız ve 3-6 yaş arası 1 veya daha fazla çocuğunuzun olması gerekir. Süt başvurusunu ister İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bizzat giderek yapabileceğiniz gibi belediyeye bağlı olan sosyal hizmetler müdürlükleri aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Halk süt başvurularını internet ortamından online olarak yapmak isteyenler https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linkine tıklayarak açılan sayfa üzerinden Halk Süt Başvuru Formunu doldurarak başvuru aşamasını tamamlayabilir.

Ayrıca Halk süt başvuru için ALO153 Beyaz Masa çağrı merkezini arayarak’ta ön başvuru oluşturabilirsiniz.

Diğer yandan çokça kullandığımız e-devlet platformu üzerinden Halk süt başvurusu yapılabilir mi diye soranlarda çokça fazla.

2022 Yılı için Halk Süt başvuruları şu anlık e-Devlet üzerinden başvuru yapılamamaktadır. Ancak vatandaşlar e-Devlet üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım faaliyetleri arasında olan İBB bebek bezi ve bebek maması yardımı için başvuru yapabilmektedirler.

Halk süt başvurusunun dışında bebek bezi ve maması için başvuru yapmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak bu alandan başvuru işlemlerini halletmeleri gerekmektedir.

İBB Halk Süt Yardımı Başvuru Formu

İBB Halk Süt Yardımı Başvuru Formu doldurmak isteyen kişilerin İBB’ye bağlı resmi web sitesi üzerinden başvuru formlarını doldurabilirler.

Başvuru formu üzerinde sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmalısınız. Doldurduğunuz form incelenerek ihtiyaç sahibi olup olmadığınıza dair bilgi edinebilmek içindir.

Özellikle başvuru esnasında iletişim bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurun, aksi durumda sizinle iletişime geçmek güçleşecektir.

İBB Halk Süt Kimlere Verilir?

İBB Halk Süt Kimlere Verilir? sorusunun cevabı şu şekilde olabilir; Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kayıt yapan ya da daha önceden kaydı olan ihtiyaç sahibi vatandaşların Halk Süt yardımı önceliği bulunur.

Burada belirtmiş olduğumuz vakıf’ta kaydı bulunma zorunluluğunun nedeni ise, daha önce kayıt yaptırmış ve gerçek muhtaç olduğu tespit edilmiş olan kişi olmasından kaynaklıdır.

Diğer yandan Halk Süt yardımından faydalanabilmek için hane halkı kişi başı gelirinin asgari ücretin 1/3’ü ya da daha aşağı oranda olması gerekmektedir.

Halk Süt yardımı aylık olarak 8 litre süt olarak verilmekte olup 3-6 yaş arasında 1 veya daha fazla çocuk olması şartı vardır. Aylık olarak her bir çocuk için 8 litre süt alma hakkına sahip olunur.

İBB halk süt 15 günde bir ya da ayda 1 olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere teslim edilmektedir. Eğer 15 günde bir süt alınırsa 4 litre olarak verilebilmektedir. Ayda bir ise 8 litre süt olarak dağıtılır.

İBB Halk Süt Nasıl Alınır?

İBB Halk Süt Nasıl Alınır? diye soranların üstte belirtiğimiz gibi İBB Halk Süt yardımından faydalanabilmeniz açısından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmetini devam ettiren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma vakfına daha öncesinde kayıt oluşturmuş olan vatandaşlar direkt olarak başvurularını yapabilmektedir. Ancak ilk kez kayıt oluşturacak kişilerin yetkililerce verdikleri gelir testi formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonrasında muhtaçlık sınırında olduğunuzun tespit edilmesiyle birlikte Halk Süt yardımı almaya da hak kazanırsınız.

Sosyal yardımlaşma vakfının sizden istedikleri belgeleri teslim ettikten ve onaylandıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait resmi web sitesinden ya da ALO153 Beyaz Masa çağrı merkezini arayarak Halk Süt başvurusu yapabilirsiniz.

İBB tarafından başvurular inceleme altına alınarak süt dağıtılacak aileler tespit edilir ve yoğunluğa göre (1 ay) dağıtımlar gerçekleştirilir.

Halk Süt başvurusunda bulunurken sizden istenen iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Başvuru sonucu form üzerinde bulunan mail ya da iletişim numaranıza SMS olarak başvuru sonucunuz bildirilir. Ayrıca online olarak ta başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvuru ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvuru ve Sorgulama işlemi yapabilmeniz için başvuru esnasında size bir güvenlik numarası verilmiş olup bu numara aracılığıyla sorgulamanızı yapabilmektesiniz.

İBB’ye bağlı resmi internet sitesi başvuru sorgulama alanından sizden istenen güvenlik numarasını girerek başvuru yapabilir ve sonucunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Halk Süt yardım başvuru sonucu öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait iletişim numarası üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Diğer bir sorgulama yöntemi olan ALO 153 Beyaz Masa hattı üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi başvuruda yapabilmektesiniz.

İnternet üzerinden İBB süt yardımı sorgulama işlemi yapmak için https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query linkine tıklayabilirsiniz.

Süt Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır

Süt Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır sorusuna alternatif yollarla cevap verebiliriz. İBB süt yardımı sorgulama işlemi için belediyenin resmi web sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz. İnternet üzerinden İBB süt yardımı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için belediyenin “Beyaz Masa Portalı” sayfasına giriş yapıp ‘’Başvuru No’’ ve ‘’Güvenlik Numarası’’ alanlarını doldurarak süt yardımı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Halk Süt Alabilmek İçin Şartlar Neler?

İBB Halk Süt Alabilmek İçin Şartlar Neler? diye merak ediyorsanız en büyük şart muhtaçlığınızın olmasıdır. Eğer muhtaçlık sınırındaysanız Halk Süt desteğinden faydalanabilirsiniz.

Diğer Halk Süt başvuru şartları şu şekildedir;

 • 3-6 yaş aralığında çocuk sahibi olmak
 • Muhtaç ya da dar gelirli olmak
 • Belediyenin ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının diğer yardımlarından da yararlanıyor olmak (Bu kişilere yardımlarda öncelik veriliyor)
 • İBB il sınırlarında ikamet ediyor olmak

Bahsetmiş olduğumuz şartlara vakıf olan vatandaşlar Halk Süt başvurusu yapabilirler. Ayrıca Halk Süt başvuru yapabilmek için öncelikle Sosyal Yardımlaşma Vakfına üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için oturduğunuz semte bağlı sosyal yardımlaşma vakfına başvurunuzu iletebilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvurusu İçin Hangi Belgeler İsteniyor?

İBB Halk Süt Başvurusu İçin Hangi Belgeler İsteniyor diye soran okurlarımıza kısaca bu belgelerden bahsetmek istiyoruz..

Halk Süt ve diğer sosyal yardımlardan faydalanabilmek için aşağıdaki belgelerinizin olması gerekir.

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile ikametgah belgesi
 • Halk Sütten yararlanacak çocuğa ya da çocuklara ait TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi

Diğer bir önemli husus ise başvuru sahibinin üzerine kayıtlı menkul ya da gayrimenkullerin olmaması gerekir. Üzerine menkul ya da gayrimenkul bulunan kişiler Halk Süt projesinden istifade edemezler.

Bu belgelere ek olarak kişilerin durumuna göre ekstra belgeler istenebilir. Örnek vermek gerekirse, eşi vefat eden kadınlardan eşinin öldüğüne dair ölüm belgesi talep edilebilmektedir. Yine engel durumu olan ya da kronik hastalıktan dolayı çalışma güçlüğü çeken kişilerin daha önce tam teşekküllü devlet hastanesinden aldıkları sağlık raporu talep edilebilir.

Başvuru hakkında ve belgelerle ilgili daha fazla detaylı bilgi için ALO153 Beyaz Masa çağrı merkezini arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası hem başvuru için hem de başvuru sonucunuzu öğrenebilmek için kullanabileceğiniz pratik yöntemlerden birisidir. 7/24 arayabileceğiniz Halk Süt telefon numarası ALO153 Beyaz Masa hattıdır.

İBB Halk Süt Neden Gelmez?

İBB Halk Süt Neden Gelmez? diye soruyorsanız muhtemel olarak süt dağıtımınız size ulaşmamış demektir. Muhtaç olan ve başvurusunu yapmış ailelere 15 gün ya da 30 günde bir süt dağıtımı yapılmaktadır.

Dağıtımlarla ilgili gecikmeler kaza, hastalık (Koronavirüs), afet ve olağanüstü haller olması durumunda teslimatlar da gecikmeler yaşanabilir.

Ancak 30 günü aşan bir gecikme söz konusuysa bu durum hakkında bilgi alabilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak neden geciktiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

İBB Halk Süt Ay’da Kaç Kere Dağıtılıyor?

İBB Halk Süt Ay’da Kaç Kere Dağıtılıyor? sorusundan önce aylık 8 litre süt verildiğini belirtmiştik. Bu dağıtımlar 15 günde bir yapılması halinde 4 litre ancak ayda bir yapılması halinde 3-6 yaş aralığında her bir çocuk için verilmektedir.

İBB Süt Yardımı Kaç Yaş Çocuklara Veriliyor?

İBB Süt Yardımı Kaç Yaş Çocuklara Veriliyor? diye merak edenler için hemen söyleyelim; aile içerisinde bulunan ve 3-6 yaş arası her bir çocuk için Halk Süt verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde Ankara belediyesi, belediye yardımları ve sosyal yardımlar hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.