Dolar 20,3936
Euro 21,9295
Altın 1.286,92
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu ile eğitim çağında olan ve çocukların ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler için kırtasiye eğitim ödeneği adıyla devlet tarafından verilen sosyal yardım türüdür.

Vatandaşlar kırtasiye yardımı başvurularını nereden gerçekleştirecekleri hakkında çokça merak ediyorlar. E-Devlet Kırtasiye yardımı başvurusu, Kırtasiye eğitim ödeneği nasıl alınır?, kırtasiye yardımı, eğitim ödeneği 2022, eğitim öğretim ödeneği, e-devlet kırtasiye yardımı başvurusu gibi bir çok kelimede arama motorlarında araştırma yapacaklar sonuca ulaşmaya çalışıyorlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin öğrencileri için hazırlanan bu proje kapsamında çocukların kırtasiye ihtiyaçları karşılanarak eğitim hayatlarına destek sağlanmak hedeflenmektedir.

Bu yazımızın içerisinde kısaca kırtasiye yardımı nedir? Kırtasiye yardımı nasıl alınır? ve diğer alt konularına cevap vermeye gayret göstereceğiz.

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı, E-Devlet ve TC ile Sorgulama, PTT Kurum Ödemeleri Sorgulama

Kırtasiye Eğitim Ödeneği Nedir?

kırtasiye eğitim ödeneği, e-devlet kırtasiye yardımı başvurusu
Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye Eğitim Ödeneği Nedir; Geçim zorluğu çeken ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin velilerine çocuklarının eğitim ve öğretim hayatında kullanılmak üzere devlet tarafından sağlanan bir ödenektir.

Bu ödenekten yararlanabilecek kişilerin SGK kayıtlarının bulunmaması ve dar gelirli aileler olması gerekmektedir.

Türkiye’de muhtaçlık sınırı hane kişi başı asgari ücretin net gelirinin 1/3’ü ya da altında olması durumunda muhtaçlık sınırı olarak kabul görmektedir. İşsiz olan kişilerin yanı sıra çalışan ancak hanesinin giderlerini ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan dar gelirli kişilerin çocuklarına da kırtasiye eğitim ödeneği sağlanmaktadır.

Kırtasiye yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından projelendirilmiş olup başvuru yapan kişilerin başvurularını inceledikten sonra onaylanması halinde başvuru yapan ailenin hesaplarına kırtasiye yardım ödeneği adıyla para yatırılmaktadır.

Yatırılan bu parayla kalem, defter, kitap vb. temel malzemeleri satın alarak öğrencinin öğretim hayatına destek sağlanmış olunuyor.

Diğer bir ödenek ise eğitim öğretim dönemi başında MEB tarafından öğretmenlere eğitim ödeneği adıyla da destek sağlanmaktadır.

Kırtasiye Eğitim Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

kırtasiye eğitim ödeneği, e-devlet kırtasiye yardımı başvurusu
Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye Eğitim Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır; Kırtasiye yardımı alabilmek için ikamet ettiğiniz il ve ilçeye bağlı olan kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat başvuru yapabilirsiniz.

İkamet ettiğiniz il ve ilçeye bağlı kaymakamlık binalarında Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfına kırtasiye yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Belediyelerden kırtasiye yardımı almak isteyen vatandaşların ise belediye binalarına fiziki olarak gidip başvuru formu doldurmaları gerekli.

E-Devlet Eğitim Ödeneği Kırtasiye Yardım Başvurusu

kırtasiye eğitim ödeneği, e-devlet kırtasiye yardımı başvurusu
Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

E-Devlet Eğitim Ödeneği Kırtasiye Yardım Başvurusu yapacak kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak giriş yaptıktan sonra açılan sayfadan ”Uygulamaya Git” butonuna basarak Sosyal Yardım Takip Modülü sayfasındaki başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur; İkamet ettiğiniz il ve ilçeye bağlı olan Kaymakamlıklar içerisinde bulunan Sosyal yardımlaşma vakıflarının yanı sıra belediyelere giderek başvuru yapabilirsiniz. Belediyeler kırtasiye yardımı noktasında her yıl maddi durumu iyi olmayan öğrencilere destek sağlamaktadır. Yine E-Devlet üzerinden de yukarıda vermiş olduğumuz link üzerinden kırtasiye yardımı formu doldurularak başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu doldurmak için Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvurunuzu yapabileceğiniz gibi, ikamet ettiğiniz ilçede bulunan belediyeye kırtasiye yardımı başvurusu yapabilir ve size verilen formu doldurabilirsiniz.

Form üzerinde başvuru sahibine ait sorulan sorular sorulmaktadır ve bu sorularda aylık gelirinize yönelik sorular ağırlıktadır. Kırtasiye yardımından faydalabilmek için muhtaç yani ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir.

Form üzerinde size sorulan soruları doğru ve düzgün bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Maddi durumu iyi olan kişilerin yalan beyanda bulunması sonucunda tespit edildiğinde idari ceza uygulanabilir.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet 

Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet üzerinden başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden kırtasiye yardımı başvuru formu doldurabilir. E-devlet üzerinden yapacağınız başvurular direkt değil ön başvuru olarak kabul edilir. Başvurusu kabul edilen vatandaşların daha sonrasında kendisinden istenen belgeleri belirlenen gün içerisinde belediyeye ibraz etmeleri gerekir.

E-Devlet üzerinden doldurulacak form için kategori başlığı altında bulunan Kırtasiye Yardımı seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

Şehit, gazi, vazife malülleri ya da çocukları için oluşturulan sosyal yardım olarak bir yılda tek sefer alabilecekleri eğitim yardım desteği sağlanmaktadır. Başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linki üzerinden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Hangi Belgeler Lazım

Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Hangi Belgeler Lazım diye merak edenler başvuru yapmadan önce hangi belgeler gerekli bunları öğrenmeniz ve temin etmeniz gerekmektedir.

Başvuru yapabilmek için istenen belgeler;

  • Başvuru yapacak olan velinin T.C. kimliği
  • Eğitim alan çocuğun T.C. kimliği
  • Eğitim gören çocuğun okuduğu belgeleyen öğrenci belgesi
  • Başvuru yapan velinin işsiz olduğunu belgeleyen ve SGK’dan alınan belge
  • İkametgah belgesi, Nüfus kayıt örneği
  • Kirada oturan kişilerin kira sözleşmesi
  • Evi kendisine ya da aileden birisine ait olması durumunda tapu fotokopisi
  • Eğer iş başvurusu yaptıysanız İŞ-KUR kayıt belgesi
  • Muhtarlığın vermiş olduğu muhtaçlığı belgeleyen fakirlik belgesi

Fakirlik belgesi nereden ve nasıl alınır ile ilgili sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz makaleyi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Fakirlik belgesi bulunan kişilerin başvurularının onaylanma şansı daha yüksektir.

Kırtasiye Yardım Başvurusu Sorgulama

Kırtasiye Yardım Başvurusu Sorgulama işlemleri için belediye ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından yapılan başvurular için kullanılabilir. Belediyelere ve Sosyal hizmetler kurumuna binlerce başvuru yapıldığından dolayı bu başvurular tek tek titizlikle incelenerek başvurular sonuçlandırılmaktadır.

Bu başvuruların incelenmesi 3-4 hafta gibi bir süre olabilir ve yoğunluğa göre değişmektedir. Belediyeye yaptığınız başvurularınızı belediyede bulunan ilgili birim üzerinden veya belediyeye ait telefon numarası üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvuru sorgulamak isteyen vatandaşların başvuru sonuçlarını yukarıda belirtmiş olduğumuz link üzerinden sorgulayabilmeleri de mümkündür.

Sosyal yardımlaşma vakfı aracılığıyla yapılan başvuruları ise Kaymakamlık içerisinde bulunan vakfa bizzat giderek sorgulayabileceğiniz gibi vakfın telefon numarasını arayarak’ta sorgulayabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar 2022

Kırtasiye yardımı ve kırtasiye ödeneği her yıl değişkenlik göstermektedir. Kırtasiye yardımı 2022-2023 yılı için 1250 TL olarak belirmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde Ankara belediyesi, belediye yardımları ve sosyal yardımlar hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.