Dolar 20,3936
Euro 21,9295
Altın 1.286,92
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları (Anaokulu) 2022

02.04.2022
939
A+
A-
Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları (Anaokulu) 2022

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları (Anaokulu) 2022, Çocukların gelişimleri için okul öncesi eğitimle her çocuğun kendi iç dünyası keşfedilmesi ve hangi alana yeteneğinin olduğunu anlayabilmek ve yönlendirebilmek açısından çok önemlidir. Diğer yandan okul öncesi eğitimle fiziksel ve ruhsal olarak gelişim göstermesine de yardımcı rol oynar. Tabi bu eğitimi veren öğretmenler anaokulu öğretmenleri ne kadar maaş alır? sorusunu merak etmektedirler. Üniversite sınavına hazırlanan ve meslek seçme için yapılan bu araştırmalar büyük önem arz etmektedir. Peki Okul öncesi öğretmen maaşları ne kadar 2022 detaylar haberimizde.

Kırtasiye Eğitim Ödeneği, E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

2022 Para Yardım Başvuruları Hangileri ve Şartları

Okul Öncesi Anaokulu Öğretmen Maaşları

Okul Öncesi Öğretmen Maaşları genel olarak pozisyon ve kıdeme göre değişiklik sağlar. Bu maaşların en düşüğü ve en yükseği olarak 2022 yılı içerisinde aşağıdaki gibidir.

Okul Öncesi Öğretmeni Yeni Başlayanlar için;

 • En düşük 4.250 TL
 • Ortalama 4.850 TL
 • En yüksek 7.950 TL

şeklinde maaş alınabilmektedir. Anaokulu müdür yardımcılığı yapan birisinin maaşı 4.780 TL ve 9.250 TL oranında değişkenlik sağlamaktadır. Bu değişkenlik çalıştığı kurumun politikasının yanı sıra öğretmenin kapasite ve donanıma bağlı olarak değişir.

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapılmalı?

okul öncesi öğretmenliği maaşları (anaokulu) 2022
Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları (Anaokulu) 2022

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapılmalı?, Öncelik olarak bu mesleği seçecek olan kişiler anaokulu ücretli öğretmen maaşı 2022 sorusunu arattırmaktadırlar. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerde en önemli yetenek çocuk gelişiminde ilgisinin olması önemlidir.

Okul öncesi öğretmenliği ve bu alanda bulunan bölümlerden mezun olanlar;

 • Okul öncesi öğretmenliği
 • Çocuk gelişimi
 • Çocuk gelişimi ve eğitimi
 • Sosyal hizmetler
 • Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği sayılabilir.

Mezuniyetini okul öncesi öğretmenliği bölümünden tamamlayan vatandaşların danışmanlık ve kültür sanat bölümlerinde de firmalarda çalışma imkanı olabilmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin %92’lik bölümü kadın, %8’lik bölümü erkekten oluşmaktadır.

Bu bölümden mezun olan kişilerin özel sektörde iş imkanı bulabileceği gibi devlet kurumlarında da mesleklerini icra etme imkanları bulunmaktadır. Çalıştıkları sürece alınan deneyimle kıdem kazanacak ve yıllar içerisinde Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşlarında da yükselme söz konusu olacaktır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Kolay mı?

Okul Öncesi Öğretmenliği Kolay mı? sorusuna cevap vermeden önce önemli bir bölüm olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu meslek dalında yani okul öncesi öğretmenliği efor sarf edilen ve eğitim ilk başında 2 yıl teorik 2 yıl pratik uygulama yapılmaktadır.

Anaokullarında okuyan çocukların artması bu doğrultuda öğretmen sayısının az kalması nedeniyle okul öncesi öğretmenliğine olan ilgi artmasına neden olmuştur. Bununla birlikte KPSS’de başarılı olmakla birlikte bu bölüm için yapılan mülakat sonucunda da iyi derece yakalanması gerekmektedir.

Özel okullarda okul öncesi öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin ilgili kuruma başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan başvuru neticesinde iki tarafın şartlarının olumlu olması halinde deneme süreci başlar ve sürecin bitiminde başarı elde edilmesi durumunda okulun kadrosuna dahil edilmektedir. Özel okullarda sözleşmeli anaokulu öğretmen maaşı çalışacağınız kurumun politikasına göre değişebilir.

Devlet Okullarında Anaokulu Öğretmen Maaşları 2022

Devlet Okullarında Anaokulu Öğretmen Maaşları 2022, yönetmelikle belirlenmekte olup 657 sayılı kanunda anaokulu öğretmeni olacak kişinin haftalık bazda 18 saat olarak çalışma şartı bulunmaktadır.

Kişinin bekar olması ve görevini yeni icra ediyor olması durumunda aylık olarak 6.000 TL olurken, ek ders ve nöbet olması halinde 7.000 TL’yi bulabilmektedir. 2022 yılında geçerli olmak üzere yapılacak ek ders saat ücreti 20 TL’dir. Alınan Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları kişinin deneyim ve kıdeminin artmasıyla orantılı olarak yükselmektedir.

Özel Okul Anaokulu Maaşları Ne Kadar? 2022

okul öncesi öğretmenliği maaşları (anaokulu) 2022
Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları (Anaokulu) 2022

Özel Okul Anaokulu Maaşları Ne Kadar? 2022, her kurumda farklılık gösterebilmektedir. Belirlenen maaşlar kurumun kendi iç politikasına göre değişkenlik sağlayabilir. Mesleğini ilk defa icra edecek kişilere asgari ücret veya az fazlası verilmektedir. Yine kıdem ve deneyime göre Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşlarında artış sağlamaktadır.

 • Kişisel gelişimine önem veren
 • Çocuk gelişimi alanında fark oluşturan
 • Kaliteli eğitime odaklanan öğretmenler kısa süre içinde pozisyon yükseltebileceği gibi Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları konusunda da avantaj yakalar.

Devlet okullarında ek ders saat uygulaması varken özel okullarda ek ders saat ücret uygulaması bulunmuyor. Ne kadar çok okulöncesi eğitim talebi olursa o yönde kaliteli öğretmen istihdamı sağlanacağını unutmamak gerekir. Kurumsallığının yanı sıra şube sayısı fazla olan özel okullarda anaokulu öğretmen istihdamı yapabilmek için deneyimli ve kaliteli eğitim neferlerine ihtiyaç duyarlar.

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekir?

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekir? diye merak ediyorsanız, öncelik olarak 4 yıllık lisans mezunu olmalısınız.

 • Ev ekonomisi
 • Okul öncesi öğretmenliği
 • Çocuk gelişimi
 • Anaokulu öğretmenliği ve
 • Eğitim fakültesi mezunları formasyon eğitimi alarak devlet kurumlarında çalışmaya başlayabilirler.

Devlet okullarındaki formasyon eğitim şartı bulunurken özel sektör için böyle bir şart aranmamaktadır.

Anaokulu Öğretmeni Kimler Olabiliyor?

Anaokulu Öğretmeni Kimler Olabiliyor?, İlkokul öncesi çocuk eğitimi ve gelişimi için önemli bir rol olan okul öncesi eğitimde, anaokulu öğretmenlerinde olması gereken şartlar şu şekildedir;

 1. Çocuklarla etkili iletişim becerisi
 2. Organizasyon yeteneği
 3. Çocuklarla empati kurma
 4. Acil yardım bilgisi
 5. Çocukların gelişim özelliklerine uygun davranma
 6. Yaşa uygun oyun kurma

Çocuklar bir ülkenin geleceği olduğu için alacakları eğitimler onların ilerleyen süreçteki kişiliğini, duygusunu ve ruhsal iç alemine de yansıyacağını unutmamak gerekir. Ayrıca yapılan etkinlikler sayesinde sosyal gelişimleri de sağlanmış olur. Anaokulu öğretmenliği iş ilanları için İŞKUR resmi web sitesi üzerinden hem özel kurumlar hem de kamu alanındaki iş alımları incelenebilir.

Ayrıca işe yeni başlayan yani mezun olan kişilerin belediyelere bağlı olan anaokulu kreşlerinde görev almaları deneyim sağlayacaktır. Belediye kreşlerinde okul öncesi öğretmenliği maaşları asgari ücret üzerinden ödenmektedir. Tabi bu belediyenin bütçesine bağlı olarak farklılaşabilir.

Erkeklerin Anaokulu Öğretmeni Olması Uygun mu?

Erkeklerin Anaokulu Öğretmeni Olması Uygun mu?, sorusuna neden olan faktör toplumda oluşan ön yargıyla ilişkilidir. Okul öncesi öğretmenlik yapanlarda erkek öğretmen oranı %8 civarındadır. Ancak her meslekte olduğu gibi bu meslek dalında da ön yargıdan ziyade liyakat, deneyim ve başarı önemlidir. Ayrıca kişinin mesleğe olan saygısı, inancı, sorumluğu cinsiyetten önce gelir.

Okul yönetimi tarafından kabul görülen erkek öğretmenlerin veliler tarafından destek görmesi durumunda, alanında yönetici konumuna kadar ilerleyebildiği gözlemlenmektedir. Anaokulu öğretmenliği çalışma saatleri uygun görünse de yapılan meslek itibariyle bir hayli önemli ve sorumluluk alanı yüksek bir meslektir. Ancak ne yazık ki toplumdaki ön yargı sebebiyle erkek okul öncesi öğretmenlerinin iş bulma imkanı bayan öğretmenlere oranlara daha düşüktür.

Anaokulu Öğretmenliği Çalışma Saatleri ve Şartları

Anaokulu Öğretmenliği Çalışma Saatleri ve Şartları çalışılan kuruma göre değişkenlik gösterir. Devlet kurumlarında çalışan anaokulu öğretmenleri için günlük 6 ile 8 saat arasıdır. Bu süre haftalık olarak 18 saat belirlenmiştir. 18 saati geçen çalışmalarla ilgili ek ilave ücret uygulanır.

Özel okullarda ise genel itibariyle çalışma saatleri 09.00-17.00 şeklindedir. Özel okullarda çalışan annelerin çocuklarının eğitiminden sorumlu olan öğretmenlerin belirlenen çalışma saatlerinde programa ek ilave saat uygulanması halinde ek ilave ödeme uygulanmaz. Bunun yanı sıra resmi ve hafta sonu tatillerinde çalışan özel kurumlarda bulunmaktadır.

Özel okullara verilen çocukların eğitim alanıyla ilgili imkan daha fazladır. Materyal olarak çeşitlilik fazlaca olup oyun alanlarının fazlalığı çocuklar açısından önem arz etmektedir. Okul öncesi öğretmenliği maaşları ile ilgili yazımızın sonuna geldik.

Bir önceki yazımız olan Google News Feed Sorunu Çözümü 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.