Dolar 18,8197
Euro 20,3115
Altın 1.128,47
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Hafif Yağmurlu

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu, Öğrencilere para yardımı başvuru formu, Öğrencilere para yardımı yapılacak mı? gibi aklınızda olan bir çok sorunuzun yanıtına bu haberimizin içerisinde yanıt bulabileceksiniz. SED, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen ve öğrencilerin eğitim hayatlarına büyük katkı sağlayan öğrencilere para yardımı sorgulama ve desteği şartlarıyla ilgili tüm detaylar haberimizde.

Öğrencilerin eğitim ve öğretim haklarına devlet tarafından sağlanan destek sayesinde her sene okuyan öğrencilere para yardımı sağlanmaktadır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Eğitim yardımı olarak bilinen bu yardım türü cinsiyetine göre sağlanan destek miktarı da değişmektedir. Kız öğrenciler için sağlanan destek 75 TL olup erkek öğrenci çocuklar için ise 50 TL olarak devlet tarafından ödenek sağlanmaktadır. Öğrencinin öksüz ve yetim olması durumunda ise ek olarak 150 TL şartlı eğitim yardımı sağlanmaktadır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2022 

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı 2022 yılı içerisinde de devam etmektedir. Öğrencilere sağlanan bu yardım türleri kyk burs yardımı, şartlı eğitim yardımı, kırtasiye yardımı ve öğrenim bursu gibi bir çok alanı kapsamaktadır. ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite okuyanlar için ailelere destek olması açısından sağlanan bir sosyal yardım türüdür. Peki öğrencilere verilen para yardımı nasıl alınır? okuyan çocuğa para yardımı başvurusu nasıl yapılır? hemen bu sorunun cevabına geçelim.

Öğrenciye Devlet Tarafından Verilen Para Yardımı

Öğrenciye Devlet Tarafından Verilen Para Yardımı olarak bilinen SED yardımı şartlı bir destektir. Her yıl verilen bu yardım Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilir. 2022 yılı eğitim öğretim yardımı 1259 TL olarak belirlenmiştir.için okuyan çocuğa verilen eğitim yardımı 1259 TL olarak açıklanmıştır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların e-Devlet Eğitim Öğretim Yardımı Talebi sayfasından başvurularını yapabilirler.

okuyan öğrencilere para yardımı başvurusu
Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Okul okuyan çocuklar için sağlanan destekler sadece SED yardımıyla kalmayıp vakıf, dernekler, iş adamları burs vermektedir.

Öğrenci Para Yardımı Nedir?

Öğrenci Para Yardımı Nedir? Maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının okuma haklarını sağlayabilmesi adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler vakfı tarafından ödenen eğitim desteğidir. Öğrenciler için sağlanan para yardımı belirlenmiş olan miktarlarda aylık veya 2 aylık şeklinde verilir. Yapılan yardımların içerikleri ise, kırtasiye, barınma, kıyafet ve kitap yardımı şeklindedir.

Devlet tarafından verilen eğitim yardımları şu şekildedir;

 • Eğitim materyali yardımı
 • Öğle yemeği yardımı
 • Ücretsiz ders kitabı yardımı
 • Servis yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Maddi yardım
 • Yurt yardımı
 • Kıyafet yardımı

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır?

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır? Devlet kurumu olan ve ikamet ettiğiniz il/ilçe’de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun kabul olması durumunda öğrencilere para yardımı senede bir defa olacak şekilde verilecektir.

İhtiyaç sahibi olan ailelerin ilkokul, ortaokul ve lise okuyan çocuklarının eğitim hayatını devam ettirmeleri için sağlanan Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı belirlenen niteliklerin taşınması ve başvuru oluşturulması halinde verilmektedir.

Öğrenciler için burs veren diğer dernek ve özel kurumlar;

 • Vakıf ve dernek bursları
 • KYK bursu
 • Holding ve İş Adamları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Devlet kurumu olan ve bulunduğunuz ilçe’ye bağlı kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıflarına giderek ilgili birim üzerinden öğrencilere para yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Eğitim yardımı talebi oluşturabilmeniz için sizden bazı belgeler talep edilecektir.

Bu belgeler şu şekildedir;

 • Ebeveyn ve çocuğun kimliği
 • Sağlık raporu
 • Öğrenci belgesi
 • Hane içerisinde bulunan kişilerin kimlik fotokopileri
 • Fakirlik belgesi
 • Ev kira ise kira sözleşmesi

Başvuruyu yukarıda belirtilen belgelerle Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma kurumları aracılığıyla yapabilirsiniz. Başvuru sonrası inceleme yapılır ve onay görmesi halinde 1 yıl boyunca her ay PTT hesabınıza öğrencilere para yardımı yapılır.

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Eğitim yardımı alabilmek ve bunun için başvuru yapmak istediğinizde SYDV’lere gidebilir ya da e-devlet sistemi üzerinden de başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Ancak şu an için eğitim öğretim yardımı talebi e-devlet sisteminden başvurusu kabul edilenler şehit / gazi ve vazife malulleridir.

Öğrencilere para yardımı başvurusu için şu adımları takip edin;

 • E-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın
 • Sistem üzerinde bulunan arama kısmına Eğitim Öğretim Yardım Talebi yazarak ilgili sayfaya gidin
 • Açılan sayfa üzerinde başvuru sahibinin kimlik bilgileri çıkacaktır.
 • Bu sayfa üzerinde ”Talep Türü” yazan kısımdan seçim yapın
 • Son olarak ”Başvur” linkine tıklayarak başvurunu tamamlayın

Başvurusu onaylanan kişilere devlet tarafından 2022 yılı itibariyle ilköğretim öğrencilerine 1181 TL, Lise için 1259 TL verilmektedir. Üniversite okuyan öğrencilere ise 1420 TL öğrencilere para yardım desteği sağlanmaktadır.

Öğrencilere Para Yardımı Veren Şirketler

Öğrencilere Para Yardımı Veren Şirketler, bir çok kurum, kuruluş ve iş adamları öğrencilere özel olarak para yardımı yani burs yardımı yapmaktadır. Aylık olarak verilen burs imkanı kayıtlı ya da elden olarak kayıtsız şekilde verilebilmektedir. Bu yardımı düzenli bir şekilde yapan kurum ve kuruluşların yanı sıra bir defaya mahsus yapanlarda mevcut.

Kimler Öğrenciye Para Yardımı Yapıyor?

Kimler Öğrenciye Para Yardımı Yapıyor? gerek devlet kurumları gerekse özel kurumlar tarafından öğrencilere para yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar bir defaya mahsus olabileceği gibi her ay burs şeklinde de verilebilmektedir.

Öğrencilere para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar;

 • Aile ve Çalışma Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak Valilik ve Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • KYK Bursu ve KYK Kredileri
 • Vakıf, Dernek gibi Kuruluşlar
 • Sınavlarda başarı göstermiş öğrencilere okullarca verilen burslar ve yardımlar
 • Ticaret kuruluşu ve Kooperatifler
 • Hayırseverler
 • İş Adamları, Holding Sahipleri

Bir önceki yazımız olan Katılım Emeklilik Hangi Banka başlıklı makalemizde Banka, e-devlet ve katılım emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.