Dolar 20,6392
Euro 22,1917
Altın 1.300,62
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

13.03.2022
920
A+
A-
Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi? Vatandaşların hastalıkları bulunması durumunda bazı alanlardaki faaliyetlerle ilgili sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bu faaliyet alanları arasında askerlik, spor yapmak, iş hayatında çalışmak ve sosyal haklardan yararlanmak gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Sağlık raporu engelli vatandaşlara da heyetin vermiş olduğu rapor neticesinde devletin sağlamış olduğu bazı haklardan istifade etmesine olanak sağlar. Yeni bir işe başlanacağı zaman sağlık raporu istenebilmektedir. Bazı sağlık raporları heyet tarafından onaylanması gerekmektedir ve kişinin rapor alabilmesi için bazı muayenelerden geçmesini gerektirir.

Heyet raporu özellikle devlet hastaneleri tarafından verilse de özel hastaneler aracılığıyla da heyet raporu almak mümkündür. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki özel hastaneden alacağınız heyet raporu destekleyici bir rapor olup bazı kamu kurum ve kuruluşlarda özel hastanelerden almış olduğunuz raporların geçerliliği bulunmaz.

Heyet Raporu Veren Özel Hastaneler

özel hastanelerin verdiği heyet raporu geçerli mi?
Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Heyet Raporu Veren Özel Hastanelerden almak isteyen vatandaşların T.C. kimlik belgesinin yanı sıra 2 adet vesikalık fotoğraf ile başvurularını yapabilirler. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerinden alınacak sağlık raporları bağlayıcıdır. Rapor alınacak hastanenin tam teşekküllü olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından rapor vermeye yetkili olması gerekir.

Aile Hekimliğinden Heyet Raporu Alınır mı?

Aile Hekimliğinden Heyet Raporu Alınır mı?, Aile hekimlikleri veya özel muayenehaneler aracılığıyla heyet raporu alınamaz. Özel hastanelerden alınmak istenen heyet raporuyla ilgilide başvurmak istediğiniz özel hastanenin heyet raporu vermeye yetkili olup olmadığını hastaneye sormanız gerekir. Ayrıca gideceğiniz hastanenin internet sitesi üzerinde de hangi raporları vermeye yetkili olduklarıyla ilgili bilgilendirme sayfası olabilir. Bir çok hastanede işe girişle ilgili rapor vermeye yetkili olabilirken engelli heyet raporu vermeye yetkili olmamaktadır.

Özel Hastanelerden Alınan Heyet Raporları Geçerli mi?

Özel Hastanelerden Alınan Heyet Raporları Geçerli mi? Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerlidir. Heyet raporu vermeye yetkili olan özel hastanelerden alacağınız rapor geçerli olmakla birlikte usulsüz bir şekilde alınan raporların ciddi yaptırımları olmakla birlikte hapis cezasına varan cezalar uygulanmaktadır.

Başvuru yaptığınız hastane sağlık bakanlığı tarafından heyet raporu verebileceğine dair onay vermişse heyet raporu verilebilmesi için hastanede heyet birimi oluşturulmuştur. Heyet raporunu verecek hastanede heyet içerisinde en az 3 ayrı dalın uzmanı olmak gerekir. Uzman doktor yoksa mesul müdür tarafından kurul temsil edilir.

Alınmak istenen raporla ilgili heyet içerisinde o alanda uzman kişinin bulunmaması halinde rapor verilemez. Özel hastanelerde vatandaşlara verilen sağlık kurulu raporları oldukça önemli olup titizlikle verilmesi gereken bir rapor türüdür.

Randevusuz Heyet Raporu Veren Hastaneler

Randevusuz Heyet Raporu Veren Hastaneler, bazı özel hastaneler randevusuz işlem yapabilmektedir. Bununla ilgili gideceğiniz hastanenin şartları ve o gün heyet raporu verecek uzmanların bulunup bulunmadığını hastanenin çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Heyet Raporu Hangi Hastanelerden Alınabilir ?

Heyet Raporu Hangi Hastanelerden Alınabilir ?, Heyet raporu alınabilmesi için Özel hastanenin tam teşekküllü ve Sağlık bakanlığı tarafından hastanenin yetkilendirilmiş olması gerekmektedir.

Heyet raporu alınabilecek hastaneler şu şekildedir;

 • Devlet hastaneleri
 • Özel hastane (Sağlık Bakanlığından onaylı)
 • Eğitim ve araştırma hastanesi
 • Üniversite Hastaneleri

Heyet Sağlık raporu almak isteyen vatandaşların hastaneye müracaatları sırasında verilen dilekçe (Form) doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan formun teslim edilmesinin akabinde muayeneyi yapmaya yetkili doktorlara yönlendirilirsiniz. Kişide var olan hastalıkla ilgili olarak farklı birimlere muayene olunması gerekir.

Gerçekleştirilen muayene sonrasında oluşturulan rapor heyet kuruluna haftanın belirli günlerinde sunularak heyetin karşısına çıkmanız gerekir. Oluşturulan heyet toplantısında kişiye bir takım sorular yöneltilir. İlk hastanede doldurulan formda olduğu gibi burada da eksiksiz ve doğru olarak sorulan sorulara yanıt verilmelidir. Onaylanan heyet raporların süresi olabileceği gibi süresiz raporda verilebilmektedir.

Verilen heyet raporları ay ve yıl olarak çoğunlukla verilmekte olup öğrenciye verilecek rapor okul dönemini kapsayıcı olmaktadır. Verilen raporda imzalayan ve muayene olduğu birimler şu şekildedir;

 • Genel cerrahi
 • Göz hastalıkları
 • Nöroloji
 • İç hastalıkları uzmanı (dahiliye)
 • Ruh sağlığı hastalıkları
 • Kulak, burun, boğaz hastalıkları

Hangi Durumlarda Heyet Rapor İstenir?

Hangi Durumlarda Heyet Rapor İstenir? iş dışında da verilmekte olup aşağıda sırasıyla belirttik;

 • Askerlikten muaf olmak için heyet raporu istenmektedir.
 • Yeni bir işe başlarken.
 • İlaç tedavisi sürekli olanlar için heyet raporu zorunlu olabilir.
 • İş yerinden alınacak zorunlu izin ile heyet raporu talep edilebilir.
 • Yurt dışına çıkışta vize ve pasaport işlemleri için istenmektedir.
 • Protez için heyet tarafından sağlık raporu istenmektedir.
 • Engellilik durumları için heyet raporu istenmektedir.

Heyet Raporu Kaç Günde Çıkar?

özel hastanelerin verdiği heyet raporu geçerli mi?
Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Heyet Raporu Kaç Günde Çıkar? Heyet raporu hastanedeki yoğunluğa ve heyete bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak raporun sonuçlanma süresi en fazla 7 iş günü 1 hafta içinde çıkmaktadır. Fakat vatandaşın alacağı sağlık raporunu devlet hastanesi aracılığıyla almak istemesi durumunda heyet raporu tahmini sonuçlanma süresi 3 ila 4 iş günü arasında değişmektedir. Raporunu teslim almak isteyen vatandaşların hastanelere öğleden sonra müracaat etmeleri gerekir. Heyet raporu teslimleri öğleden sonra yapılmaktadır. Resmi olarak belirlenen heyet raporu süresi 7 iş günü olarak belirtilse bile en az 3 gün içinde sağlık kurulu raporu çıkabilmektedir.

Heyet Raporu Ücreti 2022

Heyet Raporu Ücreti 2022, Çeşitli nedenlerden dolayı talep edilen heyet raporları 2022 yılında özel hastanelerde ücret 100 TL ile 300 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Heyet raporu Devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri tarafından verilmekte olup ücrete tabidir. Devlet hastanelerinden almak isteyen vatandaşların 100 TL – 150 TL arası bir ödeme yapmaları gerekmektedir.

E-Devlet Sağlık Raporu Sorgulama

E-Devlet Sağlık Raporu Sorgulama, Geçmiş dönemde aldığını ya da hali hazırda yapmış olduğunuz başvurunun raporuna e-Devlet sisteminden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinden heyet raporu sorgulama yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki adımları uygulaması gerekir.

 • E-devlet sistemine T.C Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapın,
 • Açılır sayfa üzerinde bulunan arama kutusuna Sağlık Bakanlığı yazın,
 • Sağlık Bakanlığı menüsü altında bulunan “e-İmzalı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama” sekmesine tıklayın,
 • Açılan sayfa üzerinde size ait tüm heyet raporları listelenecektir.

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi? konusunun sonuna geldik.

Bir önceki yazımız olan Norveç İş Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Formu 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.