Dolar 20,3936
Euro 21,9295
Altın 1.286,92
BİST 4.951,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı

28.04.2022
858
A+
A-
Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı 2022, İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim? sorusu sigortalı olarak çalışan işçilerin ilk işe girdiklerinde merak ettikleri konular arasındadır. Sigortalı olarak çalışan vatandaşlara devlet tarafından sağlanan bazı haklar bulunmaktadır. Bu haklardan biriside şüphesiz sağlık sigortasıdır. Sigortalı çalışan ve işe yeni başlayan işçilerin sağlık hizmetinden faydalanması için bazı şartlar bulunmaktadır.

Yeni bir işe başlayan kişiler “İşe girdikten kaç gün sonra sigortadan faydalanabilirim?’ ve işten ayrıldıktan kaç gün sonra sigortadan faydalanılabilir mi? sorusunu çok fazla soru olarak sordukları görülmektedir.

İlginizi çekebilecek konular;

Tarım Bağkuru Emekli Olma Şartları

Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Sigorta Yapıldıktan Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabiliyor?

sağlıktan yararlanmak için sigortalılık süresi kaç gün olmalı
Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı

Sigorta Yapıldıktan Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabiliyor?; Sağlık sigortasından yararlanmak için SSK ve emekli sandığı Bağ-Kur gibi bazı sigorta statüleri bulunmaktadır ve sağlıktan yararlanma süresi bulunduğu statüye göre değişkenlik gösterir.

Çalışan bir işçi sigortalı olarak işe başlaması sonrasında, daha evvelki çalıştığı işyerinden geriye dönük 1 sene içinde 30 gün sigortası bulunuyorsa, işe başladığında sağlıktan istifade edebilmektedir.

Sigortalı Olduktan Kaç Gün Sonra Muayene Olunur

Sigortalı Olduktan Kaç Gün Sonra Muayene Olunur; Sigorta yapıldıktan kaç gün sonra muayene olur ve sigortası başlatılan işçi kaç gün sonra hastaneye gidebilir şeklinde sorunun cevabını arayanlar için, son 1 yıl içerisinde sigortalı çalıştığınız gün sayısına göre değişkenlik gösterir. Ancak ilk defa sigortanız yapılıyorsa, bu durumda sigorta başlangıcından sonraki 30 gün sonunda hastaneye gidip muayene olmaya hak kazanır.

Daha önce sigortalı olarak çalışan ve son 1 sene içerisinde 30 gün sigortalılığı bulunan vatandaşlar tekrar işe başlaması halinde sağlık hizmetinden hemen yararlanabilirler.

Sigorta Başladıktan Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır?

Sigorta Başladıktan Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır? sorusunun cevabını söylemeden önce bilinmelidir ki normal şartlarda bir işçi işe başladığı zaman işveren sigorta başlangıcını SGK’ ya bildirmesi gerekmektedir. İşverenin SGK’ya bildirmesi durumunda işçinin sigortalılık süreci başlar. Yani diğer bir deyimle, çalışan kişinin sigortalılık süreci işverenin SGK’ya bildirdiği tarihtir. Yeni işe başlayan kişilerin sağlıktan faydalanabilmesi için işe başladıktan sonra aradan 30 gün geçmesi gerekir.

Sigortalı işe başlandığında kaç gün sonra sağlık hizmetinden yararlanabileceğinizle ilgili net cevap, sigorta statüsü ve durumuna bağlı şekilde değişmektedir.

  • Yeni işe başlayan kişilerle ilgili normal süreç, işe başladıktan sonra aradan 30 gün priminin ödenmesi ve daha sonrasında sağlıktan yararlanabilmesine izin verilir.
  • Fakat yeni bir işyerine girdiniz ve yeni girdiğiniz işyerinden önce farklı bir yerde son 1 yıl içerisinde 30 gün priminiz olması halinde yeni çalıştığınız işyeri SGK’ya bildirim yaptığı andan itibaren hemen sağlıktan yararlanabilirsiniz.

SSK’lı İşe Başlayan Kişiler Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanır?

SSK’lı İşe Başlayan Kişiler Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanır?; 4A statüsünde işe girişinin olması halinde, işveren SGK’ya bildirim yaptığı tarihten sonraki 30 günün sonunda çalışan kişi sağlık hizmeti alabilir. Ancak son 1 yıl içerisinde eski çalıştığı işyerinde en az 30 günlük prim ödenmişse sağlık hizmetinden hemen yararlanılabilir.

Bağ-Kur’lu Kişiler İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanabilir?

Bağ-Kur’lu Kişiler İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanabilir?; 4B statüsünde işe başlangıcı olan işçinin sağlık hizmetinden istifade edebilmesi için 30 gün geçmesi gerekir.

Ayrıca Bağ-Kur statüsünde daha önce vadesi geçmiş ya da yapılandırılmış bir borcun olmaması gerekir. Ancak böyle bir durum olursa sağlık sigortasından faydalanılamaz. Diğer yandan bu borçlarda 60 günlük süre geçmiş olması halinde ödeme yapılsa dahi sağlıktan yaralanamazsınız.

İsteğe Bağlı Sigortalı Kişiler Sağlıktan Ne Zaman Faydalanılabilir?

İsteğe Bağlı Sigortalı Kişiler Sağlıktan Ne Zaman Faydalanılabilir?; İsteğe bağlı olarak adlandırılan sigorta olan ve tarım ek 5 sigortası olarak bilinen sigorta, Bağ-Kur ve isteğe bağlı ev hanımlarına yatırılan Bağ-Kur hizmetinden istifade etmek isteyen kişilerin ilk aşamada belli bir zaman prim ödemesi yapması gerekir. Bu süre 30 gün olup 30 gün sonrasında isteğe bağlı sağlık sigortasından yararlanabileceklerdir.

Sigortalı Çalışanın Eşi ve Çocukları Sağlık Sigortasından Yararlanabilir mi?

Sigortalı Çalışanın Eşi ve Çocukları Sağlık Sigortasından Yararlanabilir mi?; Sigorta statüsü fark etmeksizin çalışan vatandaşın eşi ve çocukları sağlık hizmetinden yararlanabilir. Burada önemli olan husus, eşin evli olduğu süre içerisinde faydalanıyor olabilmesidir ve resmi nikah şartı bulunmaktadır. Ancak çocuklar için bu durum istisnadır.

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır ?

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır ? sorusunun cevabını kısaca cevaplamak gerekirse, sigortalı olarak çalışan işçinin haklarında geçerli olan kriterler eşi ve çocukları içinde geçerlidir. Yani 1 yıl içerisinde 30 gün sigortalı olması gereklidir. Sigortalı olarak çalışan kişi sağlık hizmetinden ne zaman yararlanmaya hak kazanırsa eşi de aynı zamanda sigortadan yararlanabilir.

Kız Çocuğu Baba veya Annesinin Sağlık Sigortasından Yararlanabilir mi?

Kıç çocukları anne yada babasının sağlık sigortasından evlilik yapana kadar faydalanabilmektedir. Evlendikten sonra baba yada annesinin sağlık sigortasından faydalanamaz.

18 Yaşından Büyük Erkek Çocukları Babasının Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

Eğitimi devam eden ve Üniversite okuyan erkek öğrenciler 25 yaşına kadar, üniversite okumayan kişiler için 20 yaşına kadar ailesinin sağlık sigortasından yararlanabilir.

İşten Ayrılanlar Sağlık Sigortasından Faydalanabilir Mi?

İşten Ayrılanlar Sağlık Sigortasından Faydalanabilir Mi? sorusunun cevabı ise işten ayrıldıktan sonraki belli bir zaman diliminde evet sağlık hizmetinden yararlanabilir. 30 günlük prim ödemeniz bulunması halinde işten çıktıktan sonraki 10 gün sağlık sigortası hizmetinden yararlanabilirsiniz.

30 günlük prim ödemeniz bulunması halinde işten çıktıktan sonraki 10 gün sağlık sigortası hizmetinden yararlanabilirsiniz. 90 gün prim ödemesi bulunan kişiler ise 100 gün sağlık sigortası hizmetinden istifade edebilmektedir.

Sağlıktan Yararlanma Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sağlıktan Yararlanma Sorgulama Nasıl Yapılır? sorusunun sorulma nedeni genellikle sigortasının aktif olup olmadığını merak edilmesinden kaynaklıdır. E-Devlet Sağlık sigortası sorgulama yaparak çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz..

https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama linkine tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaparak açılan sayfada “Durum” yazan alanda “Müstehaktır, provizyon alabilir.” şeklinde ibare bulunuyorsa sağlık hizmetinden istifade edebileceğiniz anlamına gelir. Örnek görseli aşağıya ekledik.

sağlıktan yararlanmak için sigortalılık süresi kaç gün olmalı
Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı

Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı

Bu makalemizde sizlere Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı, İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim?, İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Hastaneye Gidebilirim ve İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır gibi sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Aklınıza takılan diğer soru ve sorunlar için aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan E-Devlet Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama başlıklı makalemizde Banka hesabı ekleme, Şahıs ödemeleri ve SGK hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.