Dolar 19,0713
Euro 20,5793
Altın 1.216,04
BİST 5.083,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Açık

SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

31.05.2022
658
A+
A-
SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?, Tüp Bebek tedavisinin ne kadarını SGK karşılıyor? SGK tüp bebek tedavi şartları neler? Tüp bebek ücretleri ne kadar?

Tüp bebek tedavisi için doktora başvurmak ve tedavi sürecini başlatarak çocuk sahibi olmak isteyen vatandaşların en sık araştırdıkları ve merak ettikleri konu, tüp bebek tedavisinin SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığıdır. Peki Tüp Bebek tedavisini SGK karşılar mı? SGK tüp bebek tedavi şartları nelerdir? Devlet tüp bebek tedavisini karşılıyor mu?, İşte detaylar

Tüp bebek tedavisi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hastaların masraflarını ödemektedir. Fakat bu durum kişiden kişiye değişebilir. Daha açık anlatmak gerekirse; SGK tarafından tüp bebek tedavi masraflarının karşılanabilmesi için evli çiftin son 3 senedir çocuk sahibi olamadığı sağlık heyetince raporlandırılmış olması gerekir. Bununla birlikte anne adayının en az 23 en fazla 39 yaşında olması gerekir. Peki SGK’nın koyduğu şartlar neler? SGK, tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılıyor? Tüp bebek tedavisi için gerekli evraklar ne? Tüp bebek ücretleri ne kadar? detaylar haberimizde.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

sgk tüp bebek tedavisini karşılar mı?
SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

Tüp bebek tedavisi, dişiden alınan yumurtanın sperm tarafından vücut dışında döllenmesi işlemidir.

Süreç, yumurtalıklarını birden fazla yumurta üretmeye teşvik etmek için hormon tedavisi gören bir kadınla başlar. Bu yumurtalar daha sonra toplanır ve bir laboratuvar kabında sperm ile karıştırılır. Üç ila beş günlük kuluçkadan sonra bir veya iki sağlıklı yumurta rahme aktarılır. Bu prosedür, ya her iki döllenmiş yumurtayı rahme geri transfer ederek ya da genetik anormallikler ve diğer problemler için tarama yapıldıktan sonra sadece bir yumurtayı geri transfer ederek yapılabilir.

Bir embriyo rahme geri aktarılırsa, rahim zarına yerleşebilir ve bir bebeğe dönüşebilir. Aksi takdirde, zamanla eriyip vücudunuzdan atılır.

SGK Tüp Bebek Tedavisi İçin Şartlar Neler?

sgk tüp bebek tedavisini karşılar mı?
SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?
  • Yapılan kontroller ve tedavi sonucunda evli çiftlerin normal tedavi olması ve buna rağmen çocuk sahibi olamaması durumunda Sağlık heyetinden rapor almalıdır.
  • Yine sağlık kurulu tarafından son 3 sene içerisinde tedaviye rağmen normal yollardan çocuk sahibi olunamadığı belgelendirilmeli.
  • Anne adayı kadının 23 yaşından büyük ve 39 yaşından küçük olması.
  • Tedavisi yapılacak olan hastanenin SGK ile anlaşmasının bulunması,
  • Sigortalı olan kişinin yani erkek veya kadının sigortalılık süresinin minimum 5 yıl ve buna ek olarak 900 gün prim ödenmiş olması gerekir.
  • Tedavi sürecinde sigortanızın aktif olması gerekir.

SGK Tüp Bebek Tedavisi İçin Gerekli Evraklar Neler?

  • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
  • Evli çiftlerin ikisinin de vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • 5 yıldır sigortalı olmak veya Bağ- Kur’lu 5 yıl içinde minimum 900 gün sigortalılık ya da bağ- kur olduğuna dair SGK hizmet cetveli. Hizmet cetvelini e-Devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz. SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi almak için bu linke tıklayın.

SGK Tüp Bebek Tedavisinde Masrafların Ne Kadarını Karşılar?

SGK belirlenen bedeller doğrultusunda katılım payı almaktadır. Bu katılım payları ise şu şekildedir;

– Birinci denemede alınacak katılım payı oranı %30,

– İkinci denemede %25,

– Üçüncü denemede ise %20

yani tüp bebek tedavisinde birinci denemenizde tüp bebek tedavisi masrafının %30’luk kısmı SGK tarafından karşılanır. İkinci tüp bebek denemesi durumunda ise masrafın %25’ini SGK karşılar. 2. denemenin de başarısız olması durumunda 3. deneme için oluşacak masrafın %20’sini SGK karşılar.

Özel Sağlık Sigortaları Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

Yaptırmış olduğunuz özel sağlık sigortasının kapsamına göre değişkenlik gösterebilir. Tüp bebek tedavisi sigorta kapsamında dahil edilmişse özel sağlık sigortanızdan yararlanabilirsiniz. Bunun tam olarak net bilgisini alabilmek için özel sağlık sigortasını yaptırmış olduğunuz kuruluşu arayarak öğrenebilirsiniz. SGK Anlaşmalı Tüp Bebek Merkezleri ile ilgili olarak SGK kapsamında yararlanmak isteyen vatandaşlar içinde merak konularından birisidir. Günümüzde ülkemiz’de bulunan tüp bebek tedavi merkezleri SGK ile anlaşmalıdır. Tabi tam net bilgi için SGK çağrı merkezini arayarak çevrenizde bulunan hastanelerin hangilerinde anlaşma bulunduğunu sorabilirsiniz.

SGK Anlaşmalı Tüp Bebek Merkezleri Nerede?

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftler SGK kapsamında yararlanmak için Tüp bebek tedavisi İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa SGK anlaşmalı tüp bebek merkezlerinin yanı sıra 81 il için merak etmektedirler. Ülkemiz’de her ilde tüp bebek tedavisi merkezleri SGK ile anlaşmalıdır. Ancak garanti olması açısından SGK çağrı merkezini arayarak hastaneyle ilgili anlaşma bulunup bulunmadığını sorabilirsiniz.

Tüp Bebek Heyet Raporu Nereden Alınır?

Tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlerin SGK kapsamında tedavi masraflarının karşılanması için alacakları heyet raporunu devlet hastanelerinden, üniversite hastanelerinin yanı sıra eğitim ve araştırma hastanelerinden alabilirsiniz. Alacağınız raporu tedavi görmek istediğiniz hastaneye götürmeniz gerekir.

SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı? adlı konumuzun sonuna geldik.

Bir önceki yazımız olan Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.