Dolar 18,8305
Euro 20,3276
Altın 1.134,19
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Kar Yağışlı

Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/devletyardimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Yıllardır devlet tarafından verilen ve süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği; Doğum yapan annelere SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından tek seferlik verilen ödenektir.

Süt parası yardımını alabilmek için evli olan ve doğum yapan kadının ya kendisi ya da kocasının 4A veya 4B sigorta dallarından birisine bağlı olarak sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekir. Devletin annelere vermiş oldukları süt parası, diğer adıyla emzirme ödeneği sayesinde yeni doğan bebeğin azda olsa ufak tefek ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sağlar.

Emzirme ödeneğinden herkes yararlanamayıp bazı kriterleri taşıyan kişilere verilmektedir.

Makalemizin devamında; Süt parası başvurusu nasıl yapılır? Süt parası nereden alınır? Süt parası nasıl alınır? Süt parası ne kadar? Süt parası sorgulama, E-devlet süt parası sorgulama gibi bir çok konuda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Bebek Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Süt Parası Nedir?

süt parası ne kadar? nasıl alınır? başvurusu ve sorgulama
Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) SGK’lı bir işte 4A veya 4B sigorta kollarına bağlı olarak anne ya da babanın çalışıyor olması durumunda devlet tarafından doğum yapan anneye yapılan emzirme ödeneğidir. Çalışan kişinin en az 1 yıl içerisinde 120 gün kısa vadeli sigorta primi ve genel sağlık sigorta priminin ödenmiş olması gerekir. Süt parası ödeneği tek sefere mahsus verilen bir sosyal yardımdır.

Süt parası doğum gerçekleştiren annenin adına PTT hesabı varsa Ziraat bankası hesabına yatırılmaktadır. Doğum yapan annelerin özel olarak bir başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Eğer 5 yılı geçmeyen bir süre içerisinde doğum yapmışsanız geçmişe dönük süt parası ödeneği alabilirsiniz. 5 yılı geçen doğumlarla ilgili zaman aşımına uğramasından dolayı emzirme ödeneğinden faydalanamazsınız.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası (Emzirme Ödeneği) otomatik olarak SGK tarafından PTT’ye ya da ziraat hesabınıza yatırılmadıysa, doğum yapan kişinin ikamet ettikleri ilçeye bağlı en yakın SGK müdürlüğüne giderek emzirme ödeneği başvuru formu doldurarak başvurularını gerçekleştirebilirler.

Başvuruyu bizzat doğum yapan annenin yapması gerekir ve “Emzirme Ödeneği Başvuru Formu”; başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri tarafından incelenir ve 15-30 gün arasında neticelendirilerek size bilgilendirme yapılır. Başvurunu gerçekleştirirken başvuru formu üzerinde bulunan iletişim bilgileri alanını doğru bir şekilde doldurmanız başvuru sonucunuzun olumlu olması durumunda bilgilenmeniz açısından çok önemlidir.

E-Devlet Süt Parası Başvurusu 2022

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere süt parası ödeneği için fiziki olarak başvuru mecburiyeti kaldırılmıştır. Doğum yapıldığında bilgileriniz sisteme girilir ve girilen bu bilgi ve belgeler doğrultusunda kişin hesabına otomatik olarak ödeme yapılır.

E-Devlet üzerinden süt parası ile ilgili olarak doğum yardımı başvurunuz ve doğum yardımına yapılan itirazla ilgili sonuç öğrenilebilmektedir.

E-devlet üzerinden vatandaşların istifadesine sunulan bu hizmet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı desteğiyle sürdürülmektedir.

Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır

2015 yılında devletin başlatmış olduğu ve SGK tarafından uygulamaya koyulan süt parası yani emzirme ödeneği ile doğum yapan aileye destek sağlanması hedeflenmektedir. Uygulamanın ilk başlatıldığı zamanlar başvurular bizzat vatandaşlar tarafından yapılması gerekmekteydi. Salgın sonrasında bir çok şeyin online olarak yapılmasıyla birlikte artık kişilerin dilekçe ile başvuru yapma zorunluluğu kaldırılmıştır. Sisteme doğum yapıldığının işlenmesinin ardından kurum tarafından ödemeler otomatik olarak yapılmaktadır.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası (Emzirme Ödeneği) , otomatik olarak Ziraat Bankası ya da PTT hesaplarına yatırılmakta olup kişiler PTT’ye giderek kimlikleriyle birlikte ödemeyi çekebilirler. Doğum yapan annenin Ziraat Bankası’nda hesabı olması durumunda, süt parası ödeneği hesabına otomatik olarak aktarılır. Ancak herhangi bir hesabının olmaması durumunda T.C. Kimlik numarası üzerine doğumu yapan kişinin ikamet ettiği ilçeye bağlı en yakın PTT şubesine ödeme yatırılır.

Doğum parası ödemesi yatırıldığında cep telefonunuza SMS olarak bilgilendirme yapılır. Bilgi SMS’i geldikten sonra bahsi geçen PTT şubesine kimliğinizle birlikte başvuru yaparak ödemeyi çekebilirsiniz. Ayrıca E-devlet üzerinden süt parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Sigortasız Anne Süt Parası Alabilir mi?

Kendisi ya da eşi 4A ve 4B kolundan sigortalı olması durumunda süt parası ödeneğine hak kazanır. Ancak doğum yapanın annesi sigortasız olsa dahi kocasının saymış olduğum sigorta kollarından birisinden sigortalı olması yeterli olacaktır. Yani annenin sigortalı olma şartı yoktur. Yapılacak olan emzirme ödeneğinin alınabilmesi için doğumun canlı olarak gerçekleşmesi gerekir.

Kaç Ay Süt Parası Alınır

2015 yılında uygulamaya koyulan süt parası ödeneği ile doğum yapan anneye 1 kereye mahsus ödenek sağlanır. Sağlanan ödenek tutarı her yıl TÜİK tarafından o günün enflasyon şartları değerlendirilerek güncellenir. 2022 yılında anneye yapılan süt parası (Emzirme Ödeneği) 316 TL olarak belirlenmiştir.

Babaya Süt Parası Verilir mi?

Süt parasının asıl amacı doğum yapan anneye maddi destek sağlamaktır. Doğum yapan anne sigortalı olarak çalışırken doğum yapmışsa süt parası ödemesi hesabına otomatik olarak yatar. Anne çalışmıyorsa kocasının prim ödeme gün sayısı şartı yerine getirmesi durumunda yine süt parası (Emzirme Ödemesi) yapılır. Yapılacak ödeme babaya değil anneye kimlik tespiti ile yapılır.

Memur Süt Parasını Nasıl Alabilir

4C kapsamında sigortalı olan memurlar süt parası yardımından yararlanamazlar. Her kurum çalışanlarına çeşitli yardımlar sağlamaktadır. Süt parası sadece 4A SSK ve 4B BAĞ-KUR kapsamında olan sigortalılara verilmektedir.

Süt Param Yatmadı, Ne Yapmalıyım?

Doğumdan sonraki 2 ay içerisinde 8 ile 14. günleri arasında süt parası yatmayan kişilerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı hizmet veren ALO 144 veya ALO 183 çağrı merkezini arayarak neden yatmadığına dair bilgi alabilirler.

PTT’den Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası doğum yapan kişilerin hesabına her ayın 8-14. günleri arasında ödemeleri yapılmaktadır. Yapılan ödemeler annenin çalışmaması durumunda baba üzerinden sigortalı olması sayesinde anneye süt parası ödemesi yapılır. Hak sahibi her ne kadar sigortalı baba olsa bile ödeme anneye yapılır. Yapılacak ödemeler Ziraat bankası hesaplarına ya da anne adına ikamet ettiğiniz ilçeye bağlı en yakın PTT şubesine yapılır.

Annenin Ziraat bankasında hesabı bulunmaması durumunda PTT’ye yatırılan doğum süt parası yardımı E-devlet üzerinden yatırılıp yatırılmadığı takip edilebilir. Paranın yatırılması durumunda annenin kimlikle birlikte ilgili PTT şubesi üzerinden parasını çekebilir.

Süt Parası Başvuru Sorgulama

E-Devlet üzerinden süt parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan ve turkiye.gov.tr adresinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi yapabilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekir.

Süt Parası Nereden Sorgulanır

Süt parasına (Emzirme Ödeneği) başvuru yapan kişilerin; başvuru sonuçlarını e-devlet linkine tıklayarak T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yaparak ilgili ekran üzerinden sorgulayabilir. Sonuçlar e-devlet platformunda panelinize yansımaktadır.

Diğer bir sorgulama yapabileceğiniz mecra ise ALO170 SGK Çalışma Hayatı İletişim Merkezidir. Bu numara üzerinden arama yaparak süt parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Süt Parası Ne Kadar

2022 yılında süt parası geçerli olmak üzere 1 defaya mahsus olarak verilen ödenek 316,00 TL olarak belirlendi.

YIL ÖDENEK
2019 180 TL
2020 202 TL
2021 232 TL
2022 316 TL

SGK Emzirme Ödeneği Ne Kadar

SGK (Sosyal Sigortalar Kurumu) 4A veya 4B kapsamında olanın yanı sıra BAĞ-KUR sigortalı olan kişiler emzirme ödeneğinden yararlanabilmektedir.

Yıllara göre yapılan süt yardımı (Emzir Ödeneği);

 • 2019 yılı için 180 TL
 • 2020 yılı için 202 TL
 • 2021 yılı için 232 TL ve
 • 2022 yılı için 316 TL’dir.

Her yıl enflasyon oranına göre güncellenen ödenek 1 kereye mahsus verilmektedir.

Süt Parası Ne Zaman Hesaba Yatar?

Süt parası (Emzirme Ödeneği) başvuru sonrasında 15-30 gün içerisinde sonuçlanıp doğumu takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında hesaplara yatırılmaktadır. Süt parası (Emzirme Ödeneği) ödemesi, doğum yapan annenin varsa Ziraat bankası hesabına yoksa en yakın PTT şubesine isme özel yatar.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum yapan annenin Süt parası (Emzirme Ödeneği) alabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) başvuru şartları şu şekildedir;

 • 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin a ve b kapsamında sigorta kolundan birisinden sigortalı olması gerekir.
 • Çalışan kişinin iş sözleşmesi ile yani yasada belirlenen 4/a bendine tabi bir sigortalı olması durumunda, doğum gerçekleşmeden bir sene içerisinde minimum olarak 120 gün kısa vadeli sigorta primi ödenmiş veya bildirilmiş olmalı,
 • 4/b kapsamında çalışan bir sigortalı olması durumunda, doğum öncesi 1 yıl içerisinde minimum 120 gün kısa vadeli sigorta primiyle birlikte genel sağlık sigortası dahil tüm prim borçları ödenmiş olmalıdır.
 • Doğum gerçekleştiğinde bebeğin canlı olarak doğması gerekir.
 • Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalı vatandaşın, daha sonrasında sigortalılığı sona ermesi durumunda 300 gün içerisinde doğum yapılması halinde sigortalı kadın ya da eşinin, doğum öncesi 15 ay içinde minimum 120 gün priminin ödenmiş ve borcu olmaması gerekir.

Yukarıda saymış olduğumuz maddelerdeki şartları taşıyan vatandaşlara Süt parası (Emzirme Ödeneği) ödemesi gerçekleştirilir.

Süt Parası Başvurusu için Hangi Belgeler Lazım?

Şartları taşıyan ve süt parası yatmayan vatandaşların (Annelerin), süt parasını almak için ikamet ettikleri il/ilçe SGK müdürlüğüne giderek aşağıdaki belgelerlebirlikte başvurularını yapabilirler.

 •  Süt parası (Emzirme Ödeneği) müracaat dilekçesi
 •  Doğum raporu
 •  Kimlik belgesi

Süt Parası Başvuru Formu

Süt parası alabilmek için doğum yapan kişilere daha önce SGK’ya gidip dilekçeyle başvuru yapmaları gerekiyordu. Ancak son düzenlemeyle birlikte emzirme ödeneği doğum sonrası sisteme otomatik yansımaktadır ve hesabınıza başvuru yapmasanız dahi Ziraat bankası ya da isminize özel PTT şubesine direkt olarak yatırılır.

Telefonla Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yapan annelere verilen süt parası yardımını alabilmek için başvuru şartı kaldırıldı. Günümüz teknolojisinde artık sistemler sayesinde doğum yaptığınız sistemlere otomatik yansıdığından dolayı ödemeler hesabınıza otomatik olarak yapılıyor. Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezi olan ALO 144 veya ALO 183 çağrı merkezini arayarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu Telefon Numarası

Doğum yapan vatandaşların Süt Parası (Emzirme Ödeneği) ile ilgili olarak detaylı bilgi sahibi olabilmesi için ALO170 hattını aramaları gerekmektedir.

Bu numara üzerinden ayrıca süt parasının yatıp yatmadığınıda öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SGK Gözlük Hakkı Kaç TL? Devlet Gözlük Parası Ne Kadar Veriyor? başlıklı makalemizde Devlet desteği, devlet yardımları ve gözlük fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

devletyardimi
Devlet destekleri, Sosyal Yardımlar, Belediye Yardımları ve özel yardımlarla ilgili olarak vatandaşların istifadesine içerik üretmekteyiz. 2022 yılında kurulan web sitemiz güncel kalmayı hedeflemektedir. Hukuk dışı bir paylaşım gördüğünüz anda iletişim kısmından lütfen iletişime geçin.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.